Almanya En Küçük Yatırımlarda Bile Negatif Faiz Uyguluyor

19 Kasım’da Süddeutsche Zeitung da dahil olmak üzere birçok yerel basın kuruluşunun yaptığı açıklamaya göre, Kuzey Bavyera’daki Volksbank Raiffeisenbank Fürstenfeldbruck (VRF), artık en küçük mevduatlarda bile %0,5 negatif faiz oranı uyguluyor.

Negatif Faiz Oranları

Yapılan açıklamalara göre Volksbank Raiffeisenbank Fürstenfeldbruck, “Bunu yapmak zorundaydık” ifadelerini kullandı. Ayrıca banka bu adımı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) sebebiyle attıklarını dile getirdi.

Bunun yanında Almanya’da, negatif faiz oranları daha önce yalnızca faizsiz bir ödenek teşkil eden ve 100.000 Euro’nun üzerindeki mevduatları etkiliyordu. VRF bu hamlesi ile ülkede bu seviyenin altındaki tasarrufları hedefleyen ilk kuruluş oldu.

Banka konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Son zamanlarda bize daha çok müşteri ödeneklerini diğer bankalarda kullanan müşterilerden geliyor.

Almanya ve Banka Uygulamaları

Bitcoin konusunda oldukça dikkatli davranan Almanya, ECB’nin para politikalarına uygun hareket etmeye çalışıyor. ECB de negatif faiz oranlarını genel para politikası haline getirmeye çalışıyor.

Ancak negatif faiz oranları, yatırımcıları farklı yatırım araçlarına yönlendiriyor. Nakit para tutmak, altın ya da Bitcoin gibi…

Bilindiği gibi Bitcoin yatırımcıları her ne kadar volatiliteye maruz kalsalar da yatırımlarını saklamak için herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Ayrıca negatif faiz oranları gibi üçüncü tarafların mecbur bıraktığı durumlardan da kaçınmış oluyorlar.

Geçtiğimiz ay girişimci Cameron Winklevoss, 17 trilyon dolar değerindeki yatırımları hesaba katarak, kripto para tahvillerinin negatif oranlardan kaçmanın ideal yöntemi olduğunu dile getirmişti.

Ayrıca daha önce bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi Deutsche Bank işlem gören küresel tahvillerin %27’si şu anda negatif verim sergilediğini ifade etmişti. VanEck de B planı olarak Bitcoin kullanacaklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Afrika Kripto Konusunda Geri Gidiyor

Sonrakini Oku

PayPal CEO’su Bitcoin Yatırımı Yapıyor!

Bir Cevap Yazın