Almanya: Bitcoin Gibi Kripto Paralar, Gerçek Para Değildir!

Almanya Federal Meclisi tarafından 28 Ekim tarihinde yayınlanan bir açıklamaya göre, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri, gerçek birer para değil.

Ödeme Aracı ve Değer Saklama Aracı Olamaz

Söz konusu açıklamada Bitcoin gibi kripto para birimlerinin genelinin, geleneksel olarak para birimi kabul edilmek için gerekli çok ama çok az özelliği taşıdığı vurgulanmakta.

”Kripto token’leri gerçek para değidlir” başlığı ile yayınlanan bildiride, bir paranın nasıl özelliklere sahip olması gerektiği de sıralanmakta ve bunlar arasında alım satım veya ödeme aracı olması, değer saklama aracı olması ve bir hesap birimi olması yer alıyor. Kripto para kullanırken yapılan ödemelerin hacminin, itibari paralara kıyasla oldukça düşük olduğuna da dikkat çeken meclis üyeleri, bunun gerçek bir para birimi olmak için yeterli olmadığı görüşünü savunmakta.

Açıklamada bunun yanı sıra kripto para birimlerinde yaşanan sert fiyat dalgalanmalarının, bir değer saklama aracı olma ihtimalini de bitirdiğini ifade eden meclis üyeleri, stablecoin olarak bilinen değeri nispeten sabit kripto para birimlerinin ise bu sorunu çözmek için üretildiğini açıklamakta. Hükümet yine de stablecoin’lerin de itibari paralara bir alternatif olamayacağını vurgulamakta.

Hükümetin değindiği son nokta ise Facebook’un Libra’sının Alman yasaları ile uyumlu olup olmadığı gibi gözükmekte. Görünüşe göre projenin yayınlanan white paper’ı karar verebilmek için yeterli bilgiye sahip değil ve meclis konu hakkında daha fazla bilginin gerekli olduğunu belirtiyor.

Coinshares CSO’su Meltem Demirörs de geçtiğimiz aylarda Libra’nın bir kripto para birimi olmadığını vurgulamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan’ın En Büyük 10. Eyaleti, Blockchain’e Özel Yasa Hazırlıyor!

Sonrakini Oku

Bitcoin Fonu Kanada Piyasasına Giriş Yaptı!

Bir Cevap Yazın