Afrika’nın Bitcoin ilgisi her geçen gün hız kazanıyor: Yeni bir rekor kırıldı

Kripto para birimleri ile birlikte pek çok teknolojinin yeni yuvası olacağı düşünülen Afrika kıtasında Bitcoin ilgisi tırmanmayı sürdürüyor. Arcane tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre Kenya Bitcoin ticareti haftalık 100 BTC’yi aştı.

Geçen yıl bir Afrika gezisinde bulunan Twitter CEO’su Jack Dorsey, Afrika kıtasının Bitcoin’in geleceğini şekillendireceğini söylemişti.

Koronavirüs pandemisi sürerken Kenya’da Bitcoin ilgisi tırmanıyor

Arcane tarafından yapılan araştırmaya göre Kenya Bitcoin ticaret verileri, koronavirüs pandemisi nedeniyle ortaya çıkan küresel ekonomik resesyon sürerken kripto meraklılarının arttığını gözler önüne seriyor.

Ülkenin eşler arası (P2P) hacminin geçen yıla göre %190 oranında arttığını belirten rapora göre ülkede ortalama haftalık hacim de 1 milyon doların üzerine çıktı.

Bu sayılar ABD ve Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında hayli düşük olsa da artış oranları etkileyici raddelerde.

Bitcoin ticareti ve ülkedeki diğer kripto faaliyetleri dışında Kenya, iki yıl önce bir CBDC çıkarmak için bir Blockchain ve yapay zeka görev gücü önerdi. Ancak o zamandan beri CBDC hakkında elle tutulur bir gelişme olmadı.

Blockchain teknolojisinin ön saflarında yer alan Afrika’da kripto para endüstrisinin de hızla çiçek açması bekleniyor. Sierra Leone, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Blockchain teknolojisinden yararlanarak dijital bir ulusal kimlik sistemi oluşturan ilk Afrika ülkesi olmuştu.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistler XRP’nin Dibi Gördüğünü, Artışa Hazır Olduğunu Düşünüyor

Sonrakini Oku

Analist: Bitcoin, Halving Sonrası Altını Geçecek!

Bir Cevap Yazın