Afrika Ülkesi Bütün Kripto Para Birimlerini Yasakladı!

Afrika içerisinde yer alan Burundi Cumhuriyeti, yeni aldığı bir karar ile sınırları dahilinde bütün kripto para birimlerini yasakladığını açıkladı. Burundi Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklamaya göre ülkenin merkez bankası tüketici koruması olarak bu kararı aldı ve bunu uygulamak adına hiçbir şeyden çekinmeyecek.

Hükümet yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada şunları ifade ettiler:

”Dünya çapında düzenlenmeyen platformlarda alınıp satılan bu sanal para birimleri ve bunların değerleri oldukça volatil olup, bu para birimlerinin kullanıcılarını çöküş sonrasında hiçbir yasal dayanak veya güvence olmadan bütün varlıklarını kaybetme tehlikesine maruz bırakmaktadır. ”

Yetkililer kripto para birimlerinin herhangi bir merkezi otorite tarafından piyasaya sürülmedikleri için bunların yasal para birimi kabul edilemeyeceğinin de altını çizdi. Halkın finansal işlem yaparken dikkatli olması gerektiği ve sadece yetkili merci konumundaki Merkez Bankasının tanıdığı kurumlar aracılığıyla bunu yapması vurgulandı.

Burundi ülkede kripto paralar ile yapılan havale işlemlerini de yasakladı. Dünya Bankası verilerine göre Burundi içerisinde yapılan kişisel havale işlemleri ülkenin 2018 yılı gelirinin yüzde 1,2’sini temsil etmekte.

Vatandaşın Şikayeti Kripto Paraları Yasaklattı

Bloomberg’e aktarılan bilgilere göre birkaç Burundi vatandaşının hükümete gitmesi ve kripto para birimlerinden ciddi bir zarar ettiklerini belirtmesi yasağın getirilmesinde etkili oldu. Ülkede yer alan kripto para yatırımcılarının geri kalanı ise durumdan memnun olmayacak gibi duruyor.

Afrika kıtasında özellikle Güney Afrika vatandaşları kripto para birimlerine ciddi bir ilgi duymakta ve birçoğu daha önce yaptıkları açıklamalarda Bitcoin (BTC) yatırımı yapmadıkları için pişman olduklarını belirtmişlerdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japonya Teknoloji konusunda Dünya Lideri Olmak İstiyor

Sonrakini Oku

Samsung Galaxy S10’un Hangi Kripto Paraları Destekleyeceği Açıklandı!

Bir Cevap Yazın