ABD’ye Yapılan Roketli Saldırı Bitcoin’i Yine Yükseltti!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) daha önce defalarca jeopolitik olaylardan dolayı yükseliş elde edebileceğini kanıtlamıştı. Bitcoin’in bundan önceki yıl ABD ve Çin arasındaki gerilimden, bu yıl da ABD ve İran arasındaki çatışmalardan kaynaklı yükselişi birçok kişinin hafızasında yer etti.

İran Vurdu, Bitcoin Yükseldi!

Bazı yatırım uzmanları BTC’nin bütün bu gelişmelere ve kanıtlara rağmen bir güvenli liman yatırımı olmadığını iddia etse de, veriler her şeyi açık bir şekilde ortaya koymakta. Bitcoin dün yine benzer bir olay yüzünden yükselişe geçti. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.600 doların üzerinde bir fiyata sahip olan lider kripto para biriminin yükseliş sebebi ise İran ve ABD gerilimi.

ABD’nin Kasım Süleymani’yi bombalamasının ardından başlayan gergin günler, dün Irak içerisindeki ABD Büyükelçiliği’nin roketli saldırıya maruz kalması ile devam etti. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne dün gece en az 3 roket saldırısı düzenlendiği ve bunlardan birisinin kantin bölümüne isabet ettiği aktarılıyor. Saldırılarda herhangi bir ölüm veya yaralanma olup olmadığı bilinmese de, saldırının Yeşil Bölge olarak bilinen en güvenli alanlardan birisinde yapılması korkuyu daha da arttırdı.

Bitcoin’in yanı sıra başka bir güvenli liman yatırım aracı olarak görülen altın da %0,30’luk artış yakaladı. Bitcoin’in %3 ve üzeri artış yakalamasına rağmen altının %0,30 yükselmesi bazılarına göre küçük gözükse de, altının toplam piyasa değerinin trilyonlarca doların üstünde olması durumu eşitleyecektir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Gold, Yüzde 51 Saldırısına Uğradı!

Sonrakini Oku

Japonya’dan Dijital Yen Mi Geliyor?

Bir Cevap Yazın