ABD’nin En Büyük 2. Bankasından Kripto Para ‘Zaferi’

Bankaların kripto para ilgisinde bariz bir artış yaşanıyor. Bu duruma son örnek ABD’nin en büyük 2. bankası Bank of America’nın kripto paralarla ilgili bir patent alması oldu. Banka yeni patentle birlikte özel anahtarları uzaktan depolayabilecek, yeni sistem “müdahalelere karşı tepki verme” özelliğiyle öne çıkıyor.

Patent başvurusu ilk olarak iki yıl önce yapılsa da bu hafta son halini alıp kayda geçti. Patent başvurusuna göre özel kripto anahtarları için mevcut saklama yöntemleriyle alakalı sorun, “bu cihazların sızıntılara karşı eş zamanlı yanıt vermemesi, yani kriptografi anahtarlarının çalınmasının önüne geçememesi.”

Patent başvurusunda özel anahtarların büyük bir çoğunluğunun sıradan tüketici cihazlarında tutulduğu not düşülüyor ve bu nedenle anahtarların “kullanıcının kimliğini gasp etmek isteyen bir kişi tarafından çalınmaya müsait” olduğu yorumu yapılıyor.

Aslına bakarsanız Bank of America özel anahtarlar için hizmet veren bir banka olmak istiyor – gerekli güvenlik önleminin bulunduğu ve büyük bir bankacılık kurumunun desteğini arkasına alan bir nevi dijital çelik kasa sunmak istiyor. Böyle bir ürün kısa sürede piyasada memnuniyetle karşılanabilir. Dolayısıyla bu alanda bir patent alan Bank of America, şayet bu ürünü ticarileştirmeyi başarabilirse uzun bir süre için piyasayı tek elden domine edebilir.

Patent başvurusuna göre kullanıcıların “müdahale” sinyallerini ve bununla ilgili diğer özellikleri ayarlaması gerekecek. Ürünün fiziksel olarak nasıl bir formda olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rapor: Bitcoin Güç Kazanıyor!

Sonrakini Oku

IBM, Blockchain Patenti Konusunda Durmak Bilmiyor

Bir Cevap Yazın