ABD’nin E-Sigara Yasağı Bitcoin’i Etkiler Mi?

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika’da aromalı elektronik sigaranın yasadışı ilan edilmesiyle ilgili kanun yapıcılar çalışıyor. Bitcoin taraftarları ise Bitcoin ile bu çalışma arasında bir bağlantı olup olmayacağını araştırıyor.

Elektronik Sigara

Hem Beyaz Saray’ın hem de Gıda ve İlaç İdaresi’nin 12 Eylül’de onayladığı ani kısıtlamalar sayesinde elektronik sigaraların bir ay içinde Amerika piyasasından çıkarılması amaçlanıyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalarda üreticilerin, hükümet tarafından yapılacak olan bir dizi testi geçtikten sonra yeniden elektronik sigara satışı yapabilecekleri belirtiliyor. Bu testlerin ise e-sigaranın insan sağlığını etkileyip etkilemeyeceği konusu üzerine yoğunlaşacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Trump İdaresi, çocukları, aileleri, okulları ve toplulukları etkileyen gençlerin e-sigara kullanımının artması ile ilgili durumu derinden tersine çevirmek için aromalı elektronik sigara piyasasının tamamen bitirilmesi gerektiğini ifade etti.” yorumunu yaptı.

Trump İçin Sınırlar

Bununla birlikte, doğrudan kripto para birimi ile ilgili olmamakla birlikte, sektördeki bazı isimler yine de bu yürütme yetkilerinin Bitcoin’e kadar kolayca ulaşabileceği konusunda endişeleniyor.

Fundstrat Global Advisors kurucusu Tom Lee bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

Bu alakasız olabilir ancak Beyaz Saray’ın herhangi bir şeyi yasaklayabilecek emri verebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla Bitcoin’i bile yasaklayabilirler. Bunu beklemiyordum. Ancak günümüz Beyaz Saray’ında sınırlar ya da ulaşılamayacak hiçbir şey yok.

Bilindiği gibi Donald Trump Temmuz ayında yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerini sevmediğini açık açık dile getirmişti. Ayrıca ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in de Trump’ın sözlerine katıldığını, kripto paraların ulusal bir tehdit olabileceğini iddia ederek dile getirmişti…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kuzey Kore İkinci Kripto Para Konferansı İçin Gün Belirledi!

Sonrakini Oku

Wall Street Uzmanı Bitcoin’in Yakında Rekor Kıracağını Düşünüyor!

Bir Cevap Yazın