ABD’nin Dev Bankasından Karşıt Bitcoin (BTC) Açıklaması!

Bitcoin (BTC) hem kurumsal yatırımcının desteği hem de altın yatırımcılarının BTC’ye geçiş yapması ile ciddi bir yükseliş elde etmişti. ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan JPMorgan, altın yatırımcılarının aktif bir şekilde Bitcoin almaya başladığını ve altın ETF’lerinin hacmi düşerken bunların yükseldiğini belirtmişti. ABD’li başka bir dev kurum ise bunun doğru olmadığını vurguladı.

JPMorgan: Bitcoin, Altının Yerini Alabilir

Bitcoin ile altın yıllardan beri kıyaslansa da değer saklama aracı olarak hep altının önde olduğu düşünülmüştü. Ancak 2020 yılı ve Koronavirüs salgını, bu durumu değiştirdi ve Bitcoin sahip olduğu dijital avantaj ile ön plana çıktı. JPMorgan stratejistleri tam olarak bu sebepten altın ETF’lerine yatırım yapanların bu yatırımlarını bir kez daha düşünüp Bitcoin’e geçtiğini vurgulasa da Goldman Sachs karşı açıklama yaptı.

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Goldman Sachs analistleri altının asla Bitcoin tarafından geçilemeyeceğini düşünüyor. Altının yakın zamanda itibari paralara ve diğer emtialara karşı düşük performans göstermesinin yatırımcıları endişelendirdiğini belirten Goldman Sachs, bunun Bitcoin’in değer saklama aracı olarak altının yerini alabileceği izlenimini yarattığını belirtti. Goldman Sachs, para akışı olduğunu doğrulasa da Bitcoin’in artan popülerliğinin altının değer saklama aracı olarak elde ettiği yeri yıkmasının imkansız olduğunu belirtti.

Goldman Sachs, JPMorgan’a Katılmıyor

Goldman Sachs yetkililerinin yorumları ise bununla sınırlı değil. Ünlü finans devinin analistleri varlıklı yatırımcıların çok riskli bir yatırım olmasından ve şeffaflık sorunlarından dolayı Bitcoin’den kaçındığını belirtti. Goldman Sachs, birçok varlıklı yatırımcının bunları göstermekten kaçındığını ancak Bitcoin’in bunları ortaya koyduğunu belirtti. Goldman Sachs, Bitcoin’in altının piyasa payını ele geçiremeyeceğini ancak bunların aynı anda piyasada var olabileceğini belirtti.

Bitcoin Fiyatı İçin 400.000 Dolar Hedefi

Kurumsal yatırımcılar son dönemde milyonlarca hatta milyarlarca dolarlık alım yaparak aslında Bitcoin’in gündeme gelmesini sağladı. Guggenheim Partners CIO’su ise Bitcoin fiyatı için 400.000 dolarlık bir hedef biçti. Bitcoin’in an itibarıyla 23.000 dolar seviyesinde olması ise söz konusu yükseliş için ya mucizenin ya da eşi benzeri görülmemiş bir FOMO’nun yaşanması gerektiğini gösteriyor.

Bitcoin fiyatının yakın vadede 30.000 doları bulması ise beklenen FOMO’nun en azından başlangıç aşamasını harekete geçirebilir ve çılgın bir alım görülebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İnternetin Çılgın İsminden Yeni Tahmin: Bu Kripto Para 3.000 Doları Görecek

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Rekoru Ripple’a (XRP) Yaradı, YFI’nın İse Tahtı Sarsılıyor!

Bir Cevap Yazın