ABD’li Yetkili: Libra Piyasaya Çıkmadan Önce Bunları Yapmalı!

ABD Hazine Bakanlığı üst düzey yetkililerinden olan Sigal Mandelker, yeni yaptığı bir açıklamada sosyal medya devi Facebook’un kripto parası Libra’nın piyasaya çıkmak için en üst düzey ABD regülasyon standartlarını karşılaması gerektiğini ifade etti.

Bitcoin, Ethereum ve Libra İçin Kurallar Aynı

Mandelker açıklamasının devamında sadece Libra’nın değil, aynı zamanda ABD’nin herhangi bir yerinde hizmet vermeyi planlayan herhangi bir kripto para projesinin de finansal suçları önlemek için bunları yerine getirmekle yükümlü olduğunu hatırlattı. Yetkilinin özellikle üzerinde durduğu konular arasında ise terör finansmanını önleme ve kara para aklamanın önüne geçme odaklı regülasyonlar yer aldı.

”İsterse Bitcoin, isterse de Ethereum veya Libra olsun bizim mesajımız bu şirketlerin hepsi için aynı; kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanı ile mücadele en baştan itibaren sizin tasarımınıza dahil edilmeli.”

ABD’li yetkililer geçtiğimiz tarihlerde Cenevre’ye, Libra’nın doğduğu yere sadece oradaki regülatörler ile görüşmek amacıyla gittikleri haberi ile gündeme gelmişlerdi. ABD’li yetkililer Cenevre içerisinde İsviçre hükümeti, Uluslararası Ödemeler Bankası ve diğer uluslararası finans kurumlarının temsilcileri ile bir araya geldi ve Mandelker gün içerisinde İsviçre’nin finansal regülatörü FINMA ile de buluşacağını vurguladı.

Facebook bundan birkaç gün önce de ABD Senatosu’na yaptığı açıklamada endeksli olacağı itibari paraları ve varlıkları açıklamış, bunların arasında Çin Yuanı’nın olmayabileceğini ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Akon, Bitcoin’in USD’den Daha İyi Olduğunu Düşünüyor

Sonrakini Oku

Bitcoin’de Bir Sonraki Rekor Seviye Ne Zaman Kırılacak?

Bir Cevap Yazın