ABD’li Kurumlar Kripto Paraları Görüşmek İçin Toplandı

ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ile Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) yetkililerini bir araya getiren kritik toplantı dün gerçekleşti. SEC başkanı Jay Clayton ve CFTC başkanı J. Christopher Giancarlo’nun  toplantıya dair yazılı beyanları kamuoyu ile paylaşıldı.

Kripto para camiası da ABD’nin en önemli iki düzenleyici kurumunun kripto paraları, ICO’ları ve ETF’leri tartıştığı önemli toplantıyı yakından takip etti. Paylaşılan yazılı beyanların özellikle SEC’e ait olanı, uzun oluşuyla dikkat çekti. SEC başkanı Jay Clayton, her şeyden önce menkul kıymet olan ve olmayan  ICO’lar arasında ayrım yapılması gerektiğinin altını çizdi ve piyasanın kısa vadede bitcoin ETF’lerine hazır olmadığını ima etti.

“Yatırımcılar şunu iyice anlamalıdır ki, şu zamana kadar hiçbir ICO SEC’e kayıt yaptırmadı ve SEC, kripto para ve benzeri varlıklar bazlı ETF’lerin (borsa yatırım fonu) işlem görmesine ve borsalarda listelenmesine onay vermiş değil. Herhangi birinden aksi yönden açıklama duymaları halinde yatırımcılar oldukça dikkatli olmalı.”

Hem SEC kanadından Jay Clayton hem de CTFC kanadından J. Christopher Giancarlo, özel toplantıda ABD piyasalarındaki  kripto paraların ve kripto para faaliyetlerinin yakından izlenmeye devam edeceği yönünde görüş bildiriminde bulundu. Aynı zamanda geçtiğimiz ay Davos’da düzenlenen 2018 Dünya Ekonomik Forumunda boy gösteren ikili, konu hakkındaki fikirlerini Wall Street’te geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir yazıyla paylaşmıştı.

Davos’taki foruma katılan pek çok siyasetçi ve hukukçu, kripto paraların uluslararası kolektif bir çabayla düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapmıştı. Bu konunun Mart ayında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek G20 Zirvesinde en çok tartışılan konulardan biri olması bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japon Havayolu Şirketi Bitcoin İle Ödeme Kabul Edecek

Sonrakini Oku

$20 Milyon Toplayan Startup Blockchain’de YouTube Oluşturacak

Bir Cevap Yazın