ABD’den Kripto Para Borsalarını Hack’leyen Gruba Yaptırım!

ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), yayınladığı yeni bir açıklamada kripto para borsalarını hacklemeleri ile tanınan bir gruba yaptırım uyguladığını açıkladı.

Lazarus Grubuna Darbe

Kuzey Kore merkezli Lazarus isimli grup, dünyada birçok önde gelen kripto para borsasını hacklemeleri ile biliniyor. Grubun geçtiğimiz yıllarda Coincheck kripto para borsasını hackleyip milyonlarca dolarlık vurgun yaptığı da sektörün en bilinen olaylarından birisi.

OFAC tarafından yapılan açıklamada gruba üye iki Çin vatandaşının yaptırımlara maruz kaldığı belirtildi. OFAC’ın yanı sıra Adalet Bakanlığı da söz konusu iki kişiye karşı kara para aklama suçlarından dava açtı.

Dava evraklarında kötü amaçlı kripto para yazılımı kullanarak madencilik yapıldığı ve buna ek olarak kripto para borsalarına yönelik siber suçlar işlendiği belirtiliyor. Maliye Bakanı Steven Mnuchin de konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“Kuzey Kore rejimi fonları çalmak için finansal kurumlara yönelik yaptığı geniş çaplı saldırılarını devam ettirdi. Amerika Birleşik Devletleri ise Kuzey Kore’nin siber suçlar işlemesine yardım edenleri sorumlu tutarak, küresel finans sistemini korumaya devam edecektir.”

Suçluların 250 milyon dolarlık fon çaldığı, bunun 100 milyon dolarını ise akladıkları belirtiliyor. Kuzey Kore’li saldırı grubunun sadece Coincheck kripto para borsasını değil, aynı zamanda Upbit borsasını da hackledikleri iddialar arasında yer alıyor. Kuzey Kore’li hackerlar tarafından hacklenen borsalar listesi ise adeta uzayıp gidiyor ve ABD bu konuda önemli bir adım atmış olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2018’in Bitcoin Balinaları Beklemede!

Sonrakini Oku

Binance Türkiye’den Önemli Akbank Açıklaması!

Bir Cevap Yazın