ABD’den Gelen Kripto Para Haberi, Sanıldığı Kadar İyi Olmayabilir

ABD’nin bankacılık düzenleme kurulu OCC, geçtiğimiz hafta kripto para sektörünün ilgisini çeken oldukça önemli bir karar yayımladı. OCC, ABD içerisindeki bankaların bundan sonra stablecoinleri ve blockchain ağlarını kullanarak para transferi yapabileceğini vurguladı. ABD dolarına veya başka paralara endeksli stablecoinlerin ABD’deki bankalar tarafından kullanılabilecek olması kesinlikle kripto para sektörünün dikkatini çekti ve birçok analist bunun hiç olmadığı kadar olumlu bir haber olduğunu ifade etti.

OCC Kararı Olumsuz Etkilere mi Sahip?

Analistlerin yorumları bunun bir hayli olumlu olduğuna işaret etse de durum biraz farklı olabilir. Dünyanın en büyük stablecoinlerinden birisi olan USDC’nin arkasındaki Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, bu haberin kripto para sektörü için çok şeyi değiştirebileceğini belirtti. Allaire, yeni karar ile SWIFT, ACH veya FedWire gibi geleneksel para gönderme ağlarının artık stablecoinler ve blockchain ile rekabet etmek zorunda kalacağını ifade etti.

Yeni yasa ile bankalar gerçekten de blockchain teknolojisini kullanıp geleneksel transfer hizmetlerinin önüne geçebilecek olsa da kripto para sektörünün tanınan birkaç ismi bunun getirdiği sıkıntıları da ele aldı. Caitlin Long, OCC’nin bu kararının aslında iki tarafı keskin bir bıçak olduğunu belirtti. Long’a göre büyük bankalar bu yasadan yararlanabilecek olsa da küçük bankaların sistemi kullanması çok ama çok zor olacak ve yeni yasa aslında kripto paraların ana akım kabulünü yavaşlatacak.

Büyük Bankalar Stablecoin Kullanacak

Büyük bankaların küçük bankalara kıyasla sektöre daha hızlı gireceğini belirten Long, bunun merkezsizliğe zarar vereceğini ifade etti. Buna ek olarak bankaların blockchain ve regüle edilen stablecoinleri kullanması, insanların hükümetler ve bankalar tarafından takip edilmesini kolaylaştırabilir.

Blockchain üzerinden bütün işlemler kayıt altına alınırken USDC gibi regüle edilen stablecoinler sayesinde ise kimin ne kadar transfer yaptığı takip edilebilecek. İnsanlar daha önce nakit paranın verdiği özgürlük ve anonimlik özelliği ile olağanüstü durumlarda yine ekonomik özgürlüklerine sahip olabilirken, şimdi her şeyin yine bankaların eline geçmesi söz konusu.

En Yararlı Çıkacak Kripto Para: Ethereum

Bu durumdan net fayda sağlayacak en büyük kripto para biriminin ise stablecoinler sonrasında Ethereum (ETH) olduğu görülüyor. Birçok önde gelen stablecoin, Ethereum ağı tabanlı ve bankalar her işlemde belirli miktarda ETH işlem ücreti ödeyerek,  Ethereum ağına olan talebi arttıracak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’dan “Son Dakika” Transferi: Amazon’un Tecrübeli İsmi XRP Saflarında

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Tahminlerinde Yanılmayan Analist, BTC Satan Yatırımcılara Seslendi!

Bir Cevap Yazın