ABD’den Blockchain ve Stablecoin İzni Çıktı! BTC ve ETH Hemen Tepki Gösterdi!

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) ABD bankalarının halka açık Blockchain ağlarını kullanmasını onaylayan bir mektup yayınlamasının ardından Pazartesi akşamı kripto para birimi fiyatları yükseldi. Her ne kadar sonrasında yeniden düşüşler yaşanmaya başlasa da bu haberin fiyatları etkilemiş olması pozitif bir durum olarak karşılanıyor.

Olumlu Haberler, Yükselen Fiyatlar

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi, Pazartesi akşamı yaptığı açıklama ile ulusal bankaların Blockchain teknolojisini ve stablecoin’leri kullanabileceğini kamuoyu ile paylaştı. Bu haberin ardından stablecoin ödeme uzlaştırma protokolü olarak hakimiyeti bulunan Ethereum haberin ardından yüzde 12 yükselirken, Bitcoin yüzde 5 artış yaşadı.

Santa Monica merkezli Blockhead Capital’in yönetici ortağı Justin Yashouafar, “Olumsuz düzenleyici haberlerden sonra yatırımcılar, stablecoin ve geleneksel bankacılık sektörüne kamu blok zinciri entegrasyonuna izin veren olumlu düzenleyici haberleri görmekten memnuniyet duyuyorlar.” sözlerini kullandı.

Blockchain ve Stablecoin’ler

Mektup, bir blok zincirine node olarak katılan ve yerel dijital varlıklarda veya stablecoin’lerde yapılan ödemeleri depolayan veya onaylayan ulusal bankalara ve federal birikim topluluklarına hitap ediyordu.

Bunlara ek olarak bahsi geçen OCC’nin mektubu, son Kongre oturumunda sunulan ve stablecoin’lerin piyasaya sürülmesinde banka tüzükleri almasını gerektirecek olan bir tasarının aksine bir duruş sergiliyor. Bu da aslında Amerika’nın kripto paralar konusunda hala aklının karışık olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Aralık ortasında Hazine Bakanlığı kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili de bir öneri yayınlamış ve cüzdanlara aktarılan varlıklarda da “Know Your Customer” kurallarının geçerli olması gerektiğini ifade etmişti.

Kriptoların Habere Tepkisi

Yashouafar, Pazartesi akşamı Bitcoin ve Ethereum’un bu haberlere karşı olumlu tepkilerinin ardından, Algorand ve Solana gibi diğer stablecoin ağlarının token’larında da gözle görülür artışlar yaşandığını kaydetti. Yine de ETH ve Algorand fiyatları haberlere hemen tepki verirken Yashouafar, Solana’nın bu haberlere anında tepki vermediğini belirtti.

Bunlara ek olarak kripto para birimlerinin 2021 yılına çok hızlı başladığını ve Bitcoin‘in hiç zaman kaybetmeden yeni bir rekora imza attığını belirtmek gerekiyor. Bitcoin’in hemen arkasından bir ralli başlatan ETH da 1.100 doların üzerine çıkarak bir altcoin sezonun başlamış olabileceğini sinyallerini verdi.

Ancak son saatlerde piyasada bir düzeltme yaşanıyor ve tüm kripto para birimlerinde geri çekilmeler görülüyor. Çoğu analist bunun gerekli bir düşüş olduğunu dile getirse de yatırımcıların kendi risklerini kendilerinin yönetmesi büyük önem taşıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Warren Buffet’ın Bitcoin (BTC) Yatırımı mı Var? Justin Sun Açıkladı

Sonrakini Oku

Ethereum Yorumları: ETH Fiyatını Ne Arttırdı? Kısa Vadede Ne Bekleniyor?

Bir Cevap Yazın