ABD’den Beklenen Son Dakika Açıklaması Geldi: Bitcoin Ne Yapacak?

Kripto para piyasasının ve genel olarak bütün finans piyasalarının gözü bugün gerçekleştirilecek olan Jackson Hole sempozyumuna çevrilmişti. ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklama ile sadece ABD Dolarının değil aynı zamanda altın, gümüş ve lider kripto para birimi Bitcoin gibi birçok varlığın gidişatının değişebileceği tahmin ediliyordu.

Powell’ın beklenen konuşması kısa süre önce başladı ve FED Başkanı para politikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin olabildiğince çok istihdam seviyesi için uğraşacağını ve hedefini geniş tutacağını vurgulayan Powell, güçlü işgücü hedefini tekrarladı. Powell’ın konuşmasından itibaren Bitcoin’in fiyatında ise yukarı yönlü bir hareketlenme görüldü.

FED’in Enflasyon Hedefi Bitcoin’e Yarayabilir

Powell’ın konuşmasındaki en can alıcı nokta ise enflasyon hakkındaki açıklama oldu. FED, ABD ekonomisinin yıllık enflasyon oranının %2’yi geçmeyecek şekilde ayarlanacağını ve hedeflerinin bu olduğunu bildirdi. FED’in “ortalama” olarak %2 enflasyon hedeflediğini belirtmesi, aslında Bitcoin için avantajlı bir durum.

FED’in bunu başarmak için bütün mali araçlarını devreye sokacağı ancak yine de Bitcoin’in sahip olduğu %2’nin altındaki enflasyon oranına ulaşamayacağı biliniyor. FED’in enflasyonu uzun vadede %2 seviyesinde tutmak için ciddi bir efor harcayacağı tahmin ediliyor. FED haberi an itibariyle Bitcoin’in düşüşünü kesti ve buna %0,21’lik yükseliş getirdi.

Bitcoin‘in %1,79 yıllık enflasyon oranı ile uzun vadede de kazanabileceği tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Fiyatları: ETH’da Son İki Test, Sonra Uçuş Başlayacak

Sonrakini Oku

BitMEX CEO’su Yatırım Yaptığı 3 Altcoin’i Açıkladı

Bir Cevap Yazın