ABD’de Gündem Kripto Paralar

Reuters’ın haberine göre kripto paralara tüm dünyada ilginin artması ABD’li hukukçuları kripto paralara yönelik yasalar çıkarmaya zorlayabilir. Ülkede kripto paralar hiç olmadığı kadar çok konuşulmaya başlandı.

An itibariyle Birleşik Devletlerde ICO’ları denetleme yetkisine sahip dört farklı kurum bulunuyor: Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC), Maliye Bakanlığı ve Federal Rezerv (FED).

Bu kurumlardan SEC ve CFTC 6 Şubat’ta düzenlenen oturumda bir araya gelmiş ve kripto paralar, blockchain teknolojleri ve ICO’ları nasıl düzenleyeceklerini görüşmüştü. Kurumlar bu toplantıda düzenlemeleri birlikte çalışarak yapmaya karar verdi. Bunun yanı sıra en sıkı düzenlemelerin ICO’larda, en esnek düzenlemelerin blockchain’de yapılacağı aktarıldı. Kripto paralarda ise piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılığa dikkat çekilerek yatırımcıları koruyacak düzenlemelerin yapılabileceği fikrine varıldı.

Bankacılık Komitesinin üyelerinden Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds kripto paraların artan popülaritesi sebebiyle düzenleme tartışmalarına katıldığını itiraf etti. Rounds Reuters’a “6 ay önce kripto paraların hali böyle değildi. Piyasa çok değişti” demecini verdi. Kripto paraları düzenlemenin artık şart olduğunu öne süren Rounds kripto paraların hem emtia hem de menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceği görüşünde.

Artan düzenleme çağrıları

Beyaz Saray siber güvenlik koordinatörü Rob Joyce 16 Şubat’ta yaptığı açıklamada ufukta kripto para düzenlemesinin görünmediğini ve kripto paraları hala anlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Beyaz Saray Finansal Hizmetler departmanında görevli Cumhuriyetçi Bill Huizenga kripto paralar konusunda en yetkili kurumun SEC olduğunu dile getirdi.

Aynı departmanın çalışanlarından Demokrat Carolyn Maloney Huizenga’nın sözlerine katıldığını belirtti ve “birçok kişi sanal paraları hiçbir şeyin desteklemediğinin farkında değil” şeklinde konuştu.

“Serbest piyasacı” olarak bilinen Cumhuriyetçi Dave Brat bile kripto paraların ülke ekonomisinde sallantıya yol açabileceğini düşünüyor ve yapılacak düzenlemeleri destekliyor.

Demokrat Senatör Chris Van Hollen tüm düzenleme çağrılarına karşın blockchain gibi inovasyonların daima destekleneceğinin altını çiziyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bubbletone ve Lingualeo Blockchain İçin Ortaklık Sağladı

Sonrakini Oku

S&P’den Kripto Para Raporu

Bir Cevap Yazın