ABD, Kuzey Korali Hack Gruplarına Yaptırımlar Uyguluyor

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, “Kuzey Kore’nin kritik altyapıdaki kötü niyetli siber faaliyetlerinden” sorumlu olan Kuzey Kore’nin devlet destekli üç hacker grubuna karşı yaptırımlar uyguladığını açıkladı.

Kuzey Kore ve ABD Yaptırımları

13 Eylül’de yapılan açıklamalara göre ABD Hazine Bakanlığı Kuzey Kore’deki hack gruplarına, özellikle de ünlü Lazarus grubuna ve daha az bilinen iki hack grubu Bluenoroff ve Andariel’e karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. Terörizm ve Mali İstihbarat Sekreteri Sigal Mandelker şu açıklamaları yaptı:

Hazine, yasadışı silah ve füze programlarını desteklemek için siber saldırılar gerçekleştiren Kuzey Kore hack gruplarına karşı harekete geçiyor. ABD’nin ve BM’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını uygulamaya ve finansal ağların siber güvenliğini artırmak için uluslararası toplumlarla çalışmaya devam edeceğiz.

Hack Girişimleri

Ağustos ayında ortaya atılan bazı haberlerde Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’nin bankaları ve kripto para birimi borsalarına hack girişimlerinde bulunarak yaklaşık 2 milyar dolar kazandığı iddia etti. Ayrıca ABD Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesi hacker’ların Kuzey Kore’nin hükümet finansmanının önemli bir bölümünü oluşturduğunu şu ifadelerle dile getirdi:

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin siber aktörlerinin çoğu Keşif Genel Bürosu’nun yönetiminde faaliyet gösteriyor. Kitle imha silahları programları için toplamda iki milyar ABD dolarına kadar tahmin edilen bir bütçe kullanılıyor.

Kuzey Kore Suçlamaları Reddediyor

1 Eylül’de Kuzey Kore’nin resmi devlet medyası Kore Merkez Haber Ajansı’nın yaptığı açıklamalara göre, Kuzey Kore hakkındaki suçlamaları reddetti. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

Düşman kuvvetler tarafından böyle bir itham Cumhuriyetimizin imajını zedelemeyi ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımlar ve baskı kampanyalarını haklı çıkarmayı amaçlayan kötü bir oyundan başka bir şey değil.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Libra, 2020’nin İkinci Yarısında Piyasaya Sürülecek

Sonrakini Oku

Pompliano: Bitcoin’in Temelleri Güçleniyor!

Bir Cevap Yazın