ABD, Kripto Paralarla Alakalı Kısıtlamalar Getirebilir! Önümüzdeki 6 Ay Kritik!

Gün içinde 38.500 doları aşan Bitcoin fiyatı yeniden 37.400 doların altına sarktı. Günlerdi aşamadığı 39.000 dolarlık direnç yerinde duruyor. Hafta sonu düşük hacimli fakat yeşil saatler yaşadık, fakat günü öyle kapatamayabiliriz. ABD kısmi kripto para yasağıyla alakalı düzenlemeyi yeniden gündemine aldı.

ABD Kripto Paralarla Alakalı Kısıtlamalar Getirecek

IRS görevlisinin bu hafta yaptığı açıklamalar zaten bunun sinyaliydi. Kripto paraların kara para aklama, terörün finansmanı ve vergi kaçakçılığı gibi suçlarda kullanıldığı fikri Amerikalı düzenleyicilere yayılmış durumda. Özellikle NFT gibi yeni alanların bu suç gelirlerini aklamada kullanıldığı düşülüyor. Peki bunu önlemek için ne yapmaları gerekir? Elbette anonim cüzdanları yasaklamak ABD için teoride iyi bir çözüm olabilir.

Metamask gibi cüzdanlara KYC şartı getiren kural ilk olarak 2020 Kasım ayında ortaya çıkmıştı. Bu düzenleme ABD federal hükümeti tarafından yeniden değerlendirilebilir. ABD kara para aklama gözlemcisi Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından önerilen düzenleme yürürlüğe girerse kripto para birimlerini kendi özel cüzdanlarına aktarmak isteyen herkes kişisel bilgilerini, ev adresini ve kullandığı kripto para borsaları gibi bilgileri sisteme işlemek zorunda kalacak.

Önümüzdeki 6 Ay Riskli

Kural, FinCEN’in kendisinden ziyade o zamanki Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in çabalarıyla ortaya çıktı. Orijinal teklif, FinCEN’in değil, Hazine’nin web sitesinde yayınlandı. Şu anda Sekreter Janet Yellen tarafından denetlenen Hazine Bakanlığı, 31 Ocak’ta Federal Kayıt’ta resmi olarak yayınlanacak olan bu altı aylık düzenleme gündeminde kuralın dikkate alınabileceğini açıkladı. Gündem, Hazine Bakanlığı için öncelikleri sıralıyor, ancak kuralların kesin olarak uygulanacağını veya olduğu gibi uygulanacağını göstermez. Gündem, Hazine’nin önümüzdeki altı ay boyunca üzerinde çalışacağı şeylere işaret eden bir araçtır.

Önümüzdeki 6 ay boyunca böyle bir kısıtlamanın gelme riski teknik olarak bulunuyor. FinCEN eğer bu konuyu netleştirmek istiyorsa Ağustos ayına kadar kısıtlamanın yürürlüğe girmesi gerekecek.

Önerilen kuralın başlangıçta alışılmadık derecede kısa bir 15 günlük yorum süresi vardı ve endüstri savunucuları arasında tartışmaları daha da artırdı. Bazı kuralların 120 günlük yorum sürelerine sahip olabilmesine rağmen, genellikle yorum süreleri 30 ile 90 gün arasındadır. Kamuya yapılan duyurularda, FinCEN yorum süresini önce 15 gün ve daha sonra 60 gün olmak üzere iki kez uzattı.

Bu ilk uzatmada FinCEN, kuralın hükümlerini iki ayrı konu olarak ele aldı. Bu hükümlerden biri, barındırılmayan cüzdanlara kripto işlemlerine ilişkin para birimi işlem raporu (CTR) kurallarını dayatmaya çalıştı. Finansal kurumlar şu anda tek bir günde 10.000 ABD dolarının üzerinde işlem yapan müşteriler için bunları dosyalamaktadır. Karşı taraf veri toplama kuralı olarak adlandırılan kişisel veri kuralı, özel cüzdanlara günde 3.000 dolardan fazla kripto aktaran müşteriler için geçerli olacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dogecoin’den Önemli Atak: Doge, Bu Kripto Para Birimini Geçti!

Sonrakini Oku

Colorado Valisi’nden Dikkat Çeken Bitcoin (BTC) Açıklaması: “Düşüşe Rağmen Kararlıyım!”

Bir Cevap Yazın