ABD: Kripto Paralar Hem Tehlike Hem de Fırsat

ABD’DE ÜLKENİN KREDİ BİRLİĞİ ENDÜSTRİSİNİ DÜZENLEYEN FEDERAL BÜRO, YENİ YAYINLANAN STRATEJİ PLANINDA KRİPTO PARALARIN HEM YARARLI HEM ZARARLI OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Dün yayınlanan 2018-2022 Strateji Planı Taslağı’nda, Amerikan kredi birliklerini etkileyecek ekonomik trendlere ve bunların potansiyel politik sonuçlarına yer verilmiş. Gün geçtikçe büyüyen finansal teknolojiler ve bu teknolojileri benimseyen şirketler, kredi birliklerine karşı bir tehdit oluşturuyor.

Taslağa göre, kripto paraların geniş potansiyel kullanım alanları, kredi birliklerinin çalışma yöntemlerini değiştirebilecek teknolojilerden biri olarak belirtilmiş.

Taslağın yazarı ise konu hakkında şöyle düşünüyor: 

“Dijital paraların yükselen değeri birçok analiste göre tüketicilere, kredi birliklerine, bankalara, ve finansal yasa düzenleyicilerine hem risk hem de fırsat teşkil ediyor. Kripto paraların bu artış gösteren etkisi hiçbir zaman dinmeyecek, hatta 2022’den sonra bile ivme kazanacaktır.”

BİTCOİN VE KRİPTO PARALARIN ALTINDA YATAN TEKNOLOJİ BLOCKCHAİN, İŞ MODELLERİNE UYDURULUYOR

Taslakta belirtilmemiş olsa bile, halihazırda bazı kredi birlikleri Bitcoin ve benzeri kripto paraların altında yatan teknolojiyi kendi iş modellerine uydurmanın yollarını çoktan keşfetmeye başlamış.

Geçen yıl, bir grup enstitü “CU Ledger” adlı bir proje açıklamıştı. Bu proje blockchain teknolojisini kullanarak yeni hizmetler sunmayı hedefliyor. Geçen ay buna ek olarak, 50 adet kredi birliğinden oluşan bir konsorsiyum, CUSO adlı kredi birliği servis organizasyonu oluşturacaklarını açıkladı. Şimdilerde ise bu girişime destek olacak yatırımcılar bekleniyor. Kaynak: CoinDesk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İsveç Nakit Paranın Olmadığı Bir Topluma Öncülük Etmeye Hazır!

Sonrakini Oku

Bitcoin Hakkında Morgan Stanley CEO’sundan Yorumlar

Bir Cevap Yazın