ABD Kongresinden Blockchain ve Kripto Para Raporu

ABD Kongresi 13 Mart’ta yayınlanan yıllık ekonomi raporunda ilk defa Blockchain teknolojisine ve kripto paralara yer verdi.

2018 yılı Ekonomik Raporu gelecek yıl için analiz ve öneriler içeriyor. Böylelikle bu rapor bize Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların ABD’deki geleceği hakkında bazı bilgiler sunuyor. Rapor 2017 yılı için ” Kripto paraların yılı” benzetmesi yapıyor.

Geçtiğimiz yıl Blockchain tabanlı bazı kripto paralar Dow Jones Industrial Average ve S & P 500 gibi bazı önemli ekonomik endeksleri geride bırakarak şaşırtıcı bir artış gösterdi. Eğer kripto para birimleri gelecekte daha az dalgalanan bir fiyat paritesine erişirse, bu onları değerlendirmeyi daha kolaylaştıracaktır ve bu sayede sadece yatırım aracı olarak değil böylelikle insanların onları değişim aracı olarak kullanılmasının da önü açılabilir.

Kripto para piyasaları hızla yükselen fiyatlardan etkilendi. 2017 yılı başında Bitcoin’in toplam dolaşım değeri 15.5 milyar dolardı. Ancak yıl sonuna kadar yaklaşık 14 kat artarak 216 milyar dolara ulaştı. Aynı yıl Ethereum, Litecoin ve diğer popüler para birimleri benzer değişimler yaşadı.

Ancak rapora göre Federal Rezerv Sistemi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Janet Yellen de dahil olmak üzere birçok önde gelen ekonomist kripto para birimlerinin standart para birimini tanımına uyduğuna inanmıyor, Bitcoin’i spekülatif bir varlık olarak nitelendiriyorlar.

Belgede yer alan öneriler belli bir temsil makamına aittir yani hükümet kurumlarına yeni teknolojilerin kullanımını göz önünde bulundurması ve incelemeleri için tavsiye etmektedir. Böylelikle Blockchain teknolojisiyle verimliliği arttırma ve siber saldırılara karşı güvenilirliği koruma potansiyeli tanıyorlar.

Raporda ayrıca Blockchain teknolojisinin siber saldırılar karşısında yüksek güvenilirliğe sahip olduğunu ve birçok sektörde uygulanma potansiyeli olduğu vurgulandı. Rapor hükümet organlarının Blockchain’in devrimci teknolojisini görmezden gelemeyeceğini söylüyor. Raporda belirtildiği gibi bu teknoloji sağlık hizmetleri, kritik finansal işlemler ve enerji altyapısı gibi sektörlerde kullanılabilir.

Bu hafta başında Sermaye Piyasası ce Menkul Kıymetler Yatırım Alt Komitesi ABD Hükümetinin kripto paralar ve ICO’lar hakkında daha fazla düzenlemeler yapılmasının gerekli olduğunu belirttiği bir oturum gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Lihtenştayn Kraliyet Ailesi Servetini Kripto Paralara Yatıracak

Sonrakini Oku

Coca-Cola Blockchain Temelli Bir Projede Yer Alacak

Bir Cevap Yazın