ABD Hazine Bakanlığı Devrede: Kripto Para Birimleri de Yaptırımların Kapsamında!

ABD hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi dolayısıyla Rusya’da bazı kişi ve kurumları kapsayan çeşitli yaptırımlar getirdi. Gelen son dakika haberlerine göre kripto para birimleri de artık resmen bu yaptırımların kapsamına girdi.

ABD ve AB, Yaptırımlara Hız Kesmiyor

ABD hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sebebiyle Rusya’da bazı kişi ve kurumları kapsayan çeşitli yaptırımları yürürlüğe koydu. Bu bağlamda ABD ve AB, bazı Rus bankalarının, dünya çapındaki finans kuruluşlarının işlemlerini gerçekleştirdiği ödeme ağı olan SWIFT’ten çıkarılmasına karar verildi. Ek olarak, birçok ülke konuya ilişkin çeşitli adımlar atmaya başlayarak bazı Rus kurumların ve kişilerin varlıklarını dondurmaya başladı ve çok daha ağır yaptırımlar gündeme geldi.

Bloomberg’in Pazartesi günü bildirdiği üzere, ABD yetkililer ayrıca global ölçekteki kripto para borsalarından da kripto para birimler ile yaptırımlardan kaçınmaların önlenmesini istiyor.

ABD Hazine Bakanlığı Devrede

Hazine Bakanlığı yetkilileri halihazırda Binance, FTX ve Coinbase’den yaptırım uygulanan kişileri ve adresleri engellemelerini istedi. Ek olarak Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, kripto para borsalarından tüm Rus kullanıcılarının hesaplarının dondurulmasını talep etti. Ancak birçok kripto para borsası, tüm Rus kullanıcıların hesaplarını donduramayacaklarını belirtti.

Ancak Bloomberg, Binance’in en azından Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrolleri Ofisi yaptırım listesindeki kişilere ait cüzdanları bloke etmeye istekli olabileceğini iddia etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Popüler Altcoin Artık Sektörün Ünlü Bu Borsasında Listenecek!

Sonrakini Oku

Ripple (XRP)-SWIFT İddiaları: SEC Bu Yanıta Ne Diyecek?

Bir Cevap Yazın