ABD Faizleri Negatife Çekebilir: Bitcoin Yükselecek Mi?

Bugüne kadar Bitcoin‘e (BTC) yükseliş getireceği iddia edilen en popüler sebeplerden birisi ABD ekonomisinin dibi görmesi ve itibari paralara olan güvenin kaybedilmesi olarak biliniyor. Özellikle Federal Rezerv’in alacağı her bir kararın BTC’nin yükselişine direkt etki edebileceği tahmin ediliyor.

Koronavirüs krizi ile savaşan ABD, trilyonlarca dolarlık yardım paketleri açıklarken bunun enflasyona yönelik etkilerini ya düşünmedi ya da düşünse bile bunu yapmak zorunda olacağının farkındaydı. Faizleri sıfıra indiren ve sınırsız parasal genişleme adımı atacağını duyuran ABD şimdi de yıllardır görülmeyen bir hamleye imza atabilir.

FED, Faizleri Eksiye İndirebilir

ABD Federal Rezerv’in Nisan ayının son haftasında faiz oranlarını negatife indireceği tahmin ediliyor. Hem geleneksel finans hem de kripto para sektöründen birçok isim FED’in bu kararı almasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin böyle bir karar alınması durumunda önemli bir artış elde edebilir.

BTC’nin 2,3 trilyon dolarlık yardım paketi açıklandığında elde ettiği fiyat artışı, negatif faiz oranları açıklandığında yaşanacak yükselişin bir fragmanı olarak bile düşünülebilir. Winklevoss ikizlerinden ve sektörün önemli isimlerinden Tyler Winklevoss da konu hakkında  yayınladığı tweet’inde benzer bir noktaya değinerek, faizlerin eksiye indirilmesi durumunda “neyin ters gidebileceği” sorusunu yöneltti.

BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 7.590 dolardan işlem görüyor ve birkaç gün önceki ralli sonlanmış gibi gözüküyor. Eğer FED faizleri negatife çekme kararını bu hafta verirse, lider kripto para kalan rallisini tamamlamaya başlayabilir ve büyük bir yükseliş görülebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Boğalarını Zorlu Bir Süreç Bekliyor

Sonrakini Oku

Bitcoin Madencilik Devi Çuvalladı: Cihazları Geri Mi Gönderilecek?

Bir Cevap Yazın