ABD Enerji Bakanlığı’ndan Blockchain’e $200.000 Yatırım

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Enerji Bakanlığı (DOE), ulusal elektrik şebekesinin korunmasına yardımcı olmak için Blockchain şirketi Factom ile yaklaşık 200.000 dolarlık bir anlaşmaya vardığını açıkladı.

Şebeke Güvenliği ve Blockchain

Amerika Enerji Bakanlığı böyle bir hibe yapacağını 12 Temmuz’da açıklamıştı. Bu girişimin ana hedefleri ise Blockchain teknolojisinin kullanımıyla şebeke güvenilirliğini ve esnekliğini arttıracak bir sistem tasarlamak olarak belirtilmişti. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Elektrik şebekeleri bağlı cihazlarla kurdukları iletişimin yanı sıra gelişmiş izleme ve bilgi yönetimiyle de hızla gelişiyor. Online cihaz ve sensörlerin sayısının katlanarak artmasına rağmen, önceden kaynakta ve taşıma sırasında yaşanan güvenlik açıkları olduğu gibi bütünlüğünü korumakta. Bu teklifin genel amacı, Blockchain teknolojisini kullanarak şebeke güvenilirliğini ve esnekliğini arttıracak bir sistem tasarlamaktır.

Güvenlik Önlemleri

Bu yaklaşım sayesinde kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmeyerek cihazların doğrulanması ve güvenceye alınması, tüketiciler tarafından kullanılan günlük cihazların güvenliğini artırmak için bir teknoloji geliştirmesi ve herhangi bir cihazın kullanım dışı kalmasını sağlayacak uygun maliyetli ve Blockchain teknolojisine dayalı bir sistem geliştirilmiş olacak.

Factom, ulusal elektrik şebekesini korumak için ABD hükümet tarafından finanse edilen Blockchain teknoloji çalışmasına katılıyor. Nesnelerin interneti güvenliği start-up’ı olan TFA Labs, bu cihazları şebekedeki Factom protokollerini kullanarak doğrulayacak.

TFA’in prototipi hazırlaması için Mart ayına kadar zamanı var. Eğer bu deneme ikinci aşamaya geçebilirse TFA Labs DOE’den 1 milyon dolara yakın finansman alabilecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Mesajlaşma Devi LINE Kripto Para Borsa Lisansını Aldı!

Sonrakini Oku

7 Ünlü Analistten 7 İnanılmaz Bitcoin ve Altcoin Tahmini Karşınızda!

Bir Cevap Yazın