AB Yetkilisi: “Kriptolar Yerine Finansal Kurumları Düzenleyin”

Avrupa Bankalar Kurumu genel başkanı Andrea Enria’dan kripto para düzenlemelerine yönelik ilginç bir yorum geldi. Financial Times’ın haberine göre Enria, doğrudan kripto paraları düzenlemek yerine bankalara ve diğer finansal kurumlara “kripto para tutma ve satma yasağı” getirilmesinin daha verimli olacağını kaydetti.

Avrupa’da kripto para ve blockchain kazanı tam anlamıyla kaynıyor. 2 gün önce Avrupa Komisyonu blockchain’i de kapsayan finansal teknolojilere yönelik düzenleme taslağı niteliğindeki “hareket planı”nı yayımlamıştı. Geçtiğimiz hafta ise Bank of England yöneticisi Mike Carney kripto paraların “bütünüyle yasaklanmak” yerine düzenlenmesi gerektiği yorumunda bulunmuştu.

Andrea Enria’ya geri dönelim.. Kopenhag’ta katıldığı bir etkinlikte konuşan Enria’ya göre kripto paraları destekleyen kurumların sayıca az oluşu kripto paraların düzenlenmesi gerektiği anlamına gelmemeli. Enria Avrupa Bankalar Kurumunun (EBA), düzenlenmiş şirketlerin kripto paralarla bağlantısını kısıtlamayı ilk olarak 2014’te gündeme getirdiğini hatırlatıyor. Enria bunun yanı sıra finansal teknoloji firmalarının (kredi, debit ve likidite fonksiyonlarına sahip) bankalarla aynı fonksiyonlara sahip olmadığı sürece bu firmalara yönelik yasal düzenleme hamlelerinin geri çekilebileceğini savunuyor.

Enria diğer taraftan Avrupa Birliği düzenleyicilerinin sıkı denetleme ve düzenlemeler yapmadan önce, de facto bankaların sunduğu “yatırım karşılığı faiz kazanma ve lending” hizmetine izin vermemesi gerektiği görüşünde. EBA genel başkanı, Avrupa Birliği firmalarının ABD ve Çin’le rekabet edebilmesi için finansal teknoloji düzenlemelerinin tüm Avrupa Birliği sınırlarında uygulanması gerektiğini ifade ediyor.

EBA, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) ve Avrupa Sigortacılık ve Mesleki Emeklilik Kurumundan (EIOPA) oluşan Avrupa Denetim Kurumu Şubat ayı ortasında yayınladığı uyarı yazısında kripto paraların büyük risk taşıdığını ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini vurgulamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hack’lenen Borsa Coincheck’ten İyi Haber

Sonrakini Oku

Bitmain Blockchain Tabanlı Girişimlere Yatırım Yapacak

Bir Cevap Yazın