AB, Kripto Paralar İçin Acilen Küresel Düzenlemeler Yapılmasını İstiyor

Avrupa Birliği mali komisyon üyesi Valdis Dombrovskis, kripto para birimlerinin daha geniş bir şekilde düzenlenmesi için çağrıda bulundu ve merkezsiz para birimi olgusunun nasıl ele alınacağı konusunda hala küresel bir fikir birliğine varılamamış olmasının AB’yi tehdit ettiğini söyledi.

Dombrovskis, Kripto Paraların Acilen Düzenlenmesi Gerektiğini Belirtiyor

Dombrovskis, bu hafta Brüksel’de gerçekleşen kripto paralarla ilgili yuvarlak masa toplantısında, konuyla ilgili görüşlerini belirtti ve bazı uyarılarda bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Bitcoin küresel bir fenomen ve küresel düzeyde, uluslararası bir araştırma yapılması önemli. Ortaya çıkan risklere rağmen düzenlemeler konusunda acilen adım atılmazsa, konuyla ilgili AB düzeyinde ilerlemeler gerçekleştirebiliriz.” yorumunu yaptı.

Bunun yanında “Kripto Paralar – Fırsatlar ve Riskler” konusunun ele alındığı toplantıda katılımcılar da, AB kurumlarının, üye devletlerin ve denetçilerin, hızlı teknolojik gelişmelerin neden olduğu zorluklara nasıl tepki vereceği hakkında yorumlarda bulundular ve kripto paraların sunacağı fırsatlar konusunda görüşlerini bildirdiler.

Ayrıca Komisyon, Brüksel’de gerçekleştirdikleri bu toplantıda elde ettikleri görüşleri, G20 Zirvesi’nde daha geniş politikalar belirlenebilmesi için kullanmayı da planlıyor.

 Komisyona göre görüşmeler üç ana tema etrafında yapıldı. Bu temalardan İlki, kripto paralar ve finansal piyasalara etkileri, ikincisi, ortaya bir varlık sınıfı olarak çıkan kripto para birimlerine ilişkin yatırımcıların korunması ve piyasa bütünlüğünün sağlanması, üçüncü tema ise, ICO’lara ilişkin kabuller ve zorluklar olarak belirtildi.

 Açık, Devamlı ve Tüm Yargı Yetkilerinin İçinde

Dombrovskis, tüm dünyanın ortak bir düzenlemede buluşması gerektiğini, “Kripto varlık piyasalarında, yatırımcıların, tüketicilerin ve aracıların aralarında bulunduğu, dünya çapında işlemler var. Avrupa tek başına, kripto para ticareti işlemlerinin yalnızca küçük bir kısmını temsil ediyor. Bu yüzden G20 Zirvesi’nde standart düzenlemeler belirlemek için uluslararası ortaklarımızla beraber çalışmalıyız.” sözleriyle açıkladı.

Bunun ardından başkan yardımcısı, Blockchain teknolojisini takdir ettiğini belirtti. Ancak bu teknolojiyle ilgili henüz dile getirilmemiş birkaç sorun olduğunu da söyledi. Dombrovskis, “Geleneksel anlamda para birimi tanımına uymayan kripto paralar önemli spekülasyonlara maruz kalmıştır. Bu spekülasyonlar, tüketicileri ve yatırımcıları önemli risklere maruz bırakır. Bu nedenle tüketicilere ve yatırımcılara yönelik yaptığımız uyarıları sıklıkla, açıkça ve tüm yargı alanlarında dile getirmeliyiz.” yorumunda bulundu.

Ayrıca Dombrovskis konuşmasında ICO’lara da yer verdi. Başkan yardımcısı, ICO’ları büyük bir fırsat olarak gördüğünü ancak ICO sahiplerinin kimliklerinin açık olması gerektiğini ve şeffaflığın olmadığı durumların riske yol açtığını da ekledi.

Komisyonun özellikle kara para aklama ve yasadışı faaliyetlerde kripto paraların kullanılabilir olmasından endişe duyduğunu da belirten Dombrovskis, “Komisyonumuz bu yüzden dijital para ticaretinin ve cüzdan sağlayıcılarının, Kara Para Aklamayı Önleme Direktifleri’ne uymaları gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte G20 Zirvesi’nde, riskleri ve fırsatları değerlendirerek kripto paralar, ICO’lar ve Blockchain hakkında harekete geçmeye hazırız.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avustralya’dan Bitcoin Vergilerine Sıkı Takip

Sonrakini Oku

Uber Kurucusundan Dev Kripto Para Hamlesi

Bir Cevap Yazın