AB, Eurocoin Çalışmalarına Mı Başlıyor?

Avrupa Birliği tarafından yayınlanan son taslak belgeye göre, AB artık kendi dijital para birimini piyasaya sürmeyi düşünmeye başlamalı…

AB Kriptolarla Rekabete Mi Girecek?

Cointelegraph’ın haberine göre Reuters tarafından 5 Kasım’da yayınlanan söz konusu taslağın hala değişikliklere tabii olduğu belirtildi. Bunun yanında taslak üye devletlere, yüksek risk içeren kripto para projelerine karşı ortak hareket etme ve çözümler geliştirme çağrısında da bulundu.

Eğer taslak hala değişikliklere açık olmasaydı ve mevcut haliyle onaylansaydı çok kapsamlı sonuçlar doğurabilirdi. Reuters ise yaptığı açıklamalarda böyle bir yasa taslağı kabulünün Avrupa Birliği’ndeki kripto para kazanımlarına karşı düzenleyici etken olabileceğini ifade etti.

AB, Eurocoin’le İlgileniyor Mu?

Yapılan açıklamalara göre taslak Finlandiya AB Başkanlığı tarafından hazırlandı. Bahsi geçen taslak, Avrupa Merkez Bankası’nın kendi dijital para birimini çıkarması gerektiğini ifade ediyor. Konuyla ilgili taslakta şu ifadelere yer veriliyor:

Avrupa Merkez Bankası ve diğer AB merkez bankaları, bu adımın somut etkilerini göz önünde bulundurarak, merkez bankası dijital para birimleri çıkarmanın zorluklarının yanı sıra fırsatlarını da araştırabilirler.

Yapılan açıklamalara göre taslakla ilgili görüşmeler bu Cuma günü başlayacak ve nihai karar 5 Aralık’ta verilecek.

Bunların yanında Avrupa Birliği’nin Finans Komisyonu Üyesi ve eski Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis Ekim ayında yaptığı açıklamalarda, ikinci dönemde yeniden seçilirse en büyük önceliğinin kripto para birimleri olacağını dile getirmişti. Dombrovskis, kripto para birimleri ile ilgili düzenlemelerin kendi gündeminin ilk konusu olacağını belirtmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist: Bitcoin 13.000 Doları Hedefliyor!

Sonrakini Oku

ABD’li Kongre Üyesinden Büyük Anket: Bitcoin Mi Altın Mı?

Bir Cevap Yazın