Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan Kripto Para Hamleleri

Asya ülkelerinden bir kaçı kripto paraları benimsemek için adımlar atıyor. Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan, Eski Sovyet zamanında popüler olmayan üç ülke; ancak şimdi bu üç ülkeyi kripto paraların radarında görüyoruz. Ülkeler uyguladıkları bazı yeni politikalarla yatırımcıları cezbediyor. Bu hamlelerle de kripto para piyasasına entegre olmaya çalışıyorlar.

Sputnik’in haberine göre, Kazakistan’ın finans başkenti Almatı’da düzenlenen “Küreselleşme Çağındaki Dijital Gündem” adlı forum, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrasya Ekonomi Komisyonu’ndan hükumet yetkililerini bir araya getirdi. Çin’in bazı madencilik bölgeleriyle aynı sınırı paylaşan Kırgızistan Başbakanı Sapar Isakov bu forum esnasında kamu sözleşmelerinde kripto paraları kullanmak istediklerini dile getirdi.

Isakov, ülkeye dijital dönüşüm getirecek programın bir parçası olarak, Kırgızistan’ın, hükümetin finanse ettiği projelerde, kripto para ödemeleri yapacağını belirtti. “Taza Koom”, açık ve şeffaf bir devlet kurmayı, yaşam standartlarını yükseltmeyi ve iş ortamını iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu uygulama ile ülke, “gelişmekte olan teknolojik mal ve hizmetlerden” yararlanmak istiyor.

Kırgızistan yetkilileri, kripto paraları daha güvenli yollar için trafik kameraları kurmaktan, hükümet hizmetlerine erişimi arttırmaya kadar bir çok projede kullanmayı planlıyor. Hedeflerinin, “düzenli ve şeffaf bir toplum” inşa etmek olduğunu iddia eden Isakov, şunları dile getirdi;

“Kripto para birimlerini kullanmak yolsuzluğu azaltacaktır. Devlet harcamalarını optimize edip, bütçe kazançlarını arttırabileceğiz. Dijital bir toplum olmak istiyoruz!”

Isakov’un ziyarette bulunduğu Kazakistan bu ilerlemenin bir parçası olmak istiyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev, “küresel ve doğal bir kripto para” başlatmak istediklerini belirtti. Nazarbaev’in, “demokratik ve şeffaf” olmasını planladığı bu proje G-Global olarak adlandırılacak. Bitsmedia’ya yaptığı konuşmada Nazarbaev, kripto paraların yalnızca güvenle değil aynı zamanda varlıklarla da destekleneceğini söyledi. Ayrıca Kazakistan’ın doğal kaynaklar yönünden zengin olması, Nazarbaev’in bu söylemini destekliyor.

Bunlara ek olarak Nazarbaev; “G-Global, dünyayı para savaşlarından ve kara para aklama girişimlerinden korumak için iyi bir adım olacak. Ayrıca bir süre sonra bu piyasanın da inişli çıkışlı hali azalacaktır.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Bir başka Orta Asya ülkesi olan Özbekistan, kripto para madenciliği harcamaları ile ilgili yakın tarihli bir araştırmada üçüncü sırada yer aldı. International Business Times’a göre Özbekistan’da madencilik yaparak çıkarılan tek bir Bitcoin için 1.790 dolar harcanıyor. Grafiğin başında 531 dolar ile Venezuela ve 1.190 dolar ile Trinidad ve Tobago yer alıyor. Kazakistan ise 2.835 dolar ile Özbekistan’ı takip ediyor. Öte yandan madencilik pastasından büyük pay alan Çin’de, 1 BTC çıkarmak için madencilerin 3.172 dolar harcaması gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Kore Maliye Bakanı: Blockchain Dünyayı Değiştirebilir

Sonrakini Oku

Çin’den Kripto Paralara Karşı Savaş

Bir Cevap Yazın