80 Milyon Dolarlık Devasa Hack Saldırısı: Kriptonun Havuzları Boşaltıldı!

Kripto para birimleri hack faaliyetleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bunlara bir tanesi de stablecoin olan Fei Protocol’den geliyor. Hack saldırısına uğrayan Fei protocol’ün havuzundan 100’er Ethereum’luk (ETH) işlemlerle 80 milyon dolar boşaltılıyor.

Hack Ayrıntıları

Uzmanlar, bu kaybın nedenini yeniden giriş ile alakalı güvenlik açığı kaynaklı olduğunu söylüyor. Fei, ise yaptığı açıklamada sorunun sebebine ulaştıklarını ve daha fazla hasar almamak için işlemleri duraklattıklarını söylüyor. Bunun yanı sıra Fei protocol, hack istismarcısına parayı geri iade etmesi durumunda kendilerine 10 milyon dolarlık sorgusuz sualsiz bir ödeme yapacaklarını da belirtiyor.

Bir güvenlik açığı ne yazık ki kriptolar için muazzam boyutta sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Bunun yanı sıra uzmanlar, blockchainin her ne kadar merkeziyetsiz olsa da izlenebilir olmasıyla hack faaliyetini yapan kişinin bulunabileceğini belirtiyor. İşlem izlemenin herkese açık olduğu blockchain işlemlerinde bu ve benzeri işlemler takibe alınabiliyor ve hack istismarcısı kendini başka işlemlerle açık edebiliyor.

%50’den Fazla Kayıp

Henüz dolandırıcılığı yapan kişiden, Fei Protocol’ün teklifine bir cevap gelmese de kabul edeceği de düşünülmüyor. Hali hazırda 80 milyon doları olan dolandırıcı, Fei Protocol işlemleri durdurana kadar 100’er ETH çekmeye devam ediyordu.

Bunun yanı sıra, Etherscan izleme merkezinde Saddle ve MetaSwap’te de hack olayları yaşanıldığı düşünülüyor. Bazı kripto takipçileri, bu üç olayın birbiri ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ayrıca Fei Protocol, bu hack saldırısından ciddi yara alıyor ve havuzunda yaklaşık 64 milyon dolarlık varlığı kalıyor. Yani bu hack saldırısı ile Fei Protocol, havuzunun %50’sinden fazlasını kaybediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT Pazar Yeri OpenSea, Ödemelerde ApeCoin’i Kabul Etmeye Başladığını Duyurdu!

Sonrakini Oku

SNB Başkanı Thomas Jordan’dan Önemli Açıkalamalar: İsviçre Ulusal Bankası, BTC Satın Almayı Planlıyor mu?

Bir Cevap Yazın