Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, Blockchain merkezli girişimlere fon sağladığını açıkladı. UNICEF inovasyon fonu, çocuklara fayda sağlayabilecek, gelişmekte olan ve gelecek vaat eden teknolojileri belirleyip finanse etmek için geliştirilen bir program. Kurumun amacı, bu teknolojileri, dünyadaki en savunmasız kişilerin, yani çocukların yararına olacak şekilde yönlendirmektir.

UNICEF geleceğin teknolojisi blockchain teknolojisini geleceğin çocukları için destekleyecek. Kurum dağıtılmış defter teknolojisini ölçeklenebilir ve küresel ölçekte uygulanabilir yapan şirketler ile ilgilendiklerini duyurdu. UNICEF, pozitif küresel etki kapasitesine sahip yeni startuplar için 50.000 ila 90.000 USD arasında değişen finansman sağlayacak. Fondan Akıllı Sözleşmeler, Veri Analizi, Token’lar ve Madencilik ile ilgili yeni kurulan girişimler destek alabilecekler. Fon için ülkesinde UNUCEF bulunan herkes başvuru yapabilecek.

Üstelik UNICEF İnovasyon Fonu’nun, küresel kalkınma hedeflerinin en temel sorunlarından bazılarını çözmek için blockchain teknolojisinden yardım alması ilk değil. Daha önce İnovasyon Fonu tarafından finanse edilen Ixo Vakfı, blockchain teknolojisini kullanarak kamu hizmetlerinin etki ve hesap verimliliğini artırmak için tasarlanmış bir sistem geliştirmişti.

Benzer şekilde, UNICEF gelişmekte olan bölgelerde çok ihtiyaç duyulan bir hizmet olan Ethereum ağına dayalı Akıllı Sözleşme uygulamasını da denemiş. Hazırladığı projede, bir aracıya ihtiyaç duymadan sözleşmeleri gerçekleştirip; şeffaflığı, verimliliği ve hesap verebilirliği artırmayı ve “güven maliyetini” düşürmek amaçlanmış.

Bu destekleri blockchain teknolojisinin geliştirilebilmesi adına oldukça yararlı buluyorum. Bu şekilde olan teşviklerle geleceğin teknolojisi daha hızlı gelişip hayatımıza daha erken girecektir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sonrakini Oku

Wall Street yatırımcısı Tom Lee’ye göre şimdi altcoin almak için iyi bir zaman

Bir Cevap Yazın