3 milyar dolar sermayeli AirAsia kendi ICO’sunu çıkartmak istiyor

İndirimli uçuşlarıyla meşhur olan AirAsia, finansal hizmetler sektöründeki genişlemesini finanse etmede yardımcı olacak bir ICO projesini değerlendiriyor.

TechCrunch ile konuşan AirAsia CEO’su Tony Fernandes, 3 milyar dolarlık şirket için mevcut olan “Büyük Sadakat” ödül programının yerini tutabilecek ve firmanın yeni gelişen finansal hizmetler platformunda yerel para birimi olarak hizmet edebilecek özel kripto parası geliştirmek için bir plan hazırlandığını söyledi. Fernandes konu ile ilgili şunları söyledi:

Big Loyalty programımızda, kripto para birimi olabilecek bir ürünümüz var. Bir ödeme platformu oluşturuyoruz, böylece ikisi oldukça güzel bir şekilde birleştirebiliriz. Bu para birimini kullanmanıza olanak tanıyan bir ekosistemimiz var, kullanılamayacak bir para birimine sahip olmanın bir anlamı yok. Dünya çok hızlı değişiyor ama bence yenilik yapma ve hızla düşünebilme yeteneğimiz var. Bu yenilikleri destekleyecek verilerimiz ve ekosistemimiz var.

AirAsia ICO yaparak yeni projesine finansman sağlamak istiyor

Şu anda yaklaşık 65 milyon müşterisi bulunan AirAsia, finansal hizmetlerin genişlemesiyle 100 milyon müşteriye ulaşacağını düşünüyor. Proje, nakitsiz kabin sistemine ek olarak küçük işletme sahiplerine yönelik kredi ve sigorta hizmetleri sunmayı amaçlamaktadır.

Fernandes, şirketin bu genişlemeyi bir ICO aracılığıyla finanse etmeyi düşündüğünü, çünkü AirAsia’nın bu yeni hizmeti başlatırken karşı karşıya olduğu riskleri ve ön masrafları azaltacağını söyledi. Fernandes sözlerini şu şekilde bitirdi:

“ICO fikri hoşuma gitti çünkü sadece sistem için maliyet azalıyor. ICO alımlarıyla beraber bir çok riski ortadan kaldırıyoruz. Yani bir çok şey yüzünden bu sisteme sıcak bakıyoruz.”

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

KODAKCoin ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı

Sonrakini Oku

Litvanya Merkez Bankası Blockchain sandbox için geliştirici arıyor

Bir Cevap Yazın