2030’a Kadar Kripto Para Geleneksel Paranın Yerine Geçebilir Mi?

Youtube’daki en büyük kripto kanalının (DataDash) kurucusu Nicholas Merten kripto paraların 2020-2030 arasında itibari paraları geride bırakacağını düşünüyor. Merten “Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların güven ve para algımızı yeniden şekillendireceğini” kaydetti.

Merten kripto paraların “dört ana döngüye” sahip olacağını belirtti: 2011-2013 arasındaki “Silk Road aşaması”, 2016-2017 arası “perakende spekülasyonu” aşaması, 2019-2020 arasındaki “kurumsal spekülasyon” aşaması ve son olarak 2020-2030 arasındaki “kripto itibari paranın yerini alır” aşaması.

Bitcoin’le uyuşturucu ticareti yapıldığı için kapanan Silk Road’un sahibi Ross Ulbricht müebbet hapis cezası çekiyor. Ancak birçok kişi Silk Road’da yapılan kripto para işlemleri sonucunda perakende yatırımcıların kripto paralarla tanıştığını düşünüyor.

Merten de perakende spekülasyonu aşamasının Silk Road’dan hemen sonra geldiğini belirterek bu savı üstü kapalı bir şekilde destekliyor. Silk Road’un 2013’te kapatılmasından sonra kripto para fiyatları 2013-2016 arası iniş çıkışlarla birlikte adım adım yükseldi.

2017’de tüm kripto paralar rekor fiyatlara ulaştı çünkü perakende yatırımcılar piyasaya yüklü miktarda para soktu.

Xapo kurucusu Merten’la aynı görüşte değil

Bitcoin cüzdanı Xapo’nun kurucusu ve erken bir kripto para yatırımcısı Wences Casares Merten’la kripto paraların geleceği konusunda aynı görüşte değil:

İnternet bilgiyi nasıl değiştirdiyse Bitcoin de parayı öyle değiştirebilir. Ancak bir Blockchain’in, değerini halihazırda merkezi bir kurumdan kazanan bir varlığı [itibari parayı kastediyor] değiştirmek için kullanılabileceği fikri gerçekten saçma. Doğru değil ve hiçbir şey ifade etmiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Abu Dabi Kripto Para Ve Blockchain Yazısı Yayımladı

Sonrakini Oku

Tekerlekli Sandalye Basketbol Maçı İzleyen Kripto Para Kazanacak!

Bir Cevap Yazın