2025 ve 2030 Yılı Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini!

Tarihin en zor mayıs aylarından birini yaşayan Ethereum (ETH) önemli destek seviyelerinin altına düştü. Peki 2025 yılına geldiğimizde ETH kaç dolara ulaşabilir? Yaklaşan “Merge” devam eden piyasa düzeltmesi, FED’in sıkılaşma politikası ve daha birçok faktör fiyatı orta vadede ciddi anlamda etkileyecek. Uzun vadeli beklentiler ise oldukça iyimser.

Ethereum (ETH)

ETH’nin fiyatı, 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %62,35 düştü. 31 Aralık 2021’de ETH/USD 3761 dolarlık yüksek bölgede işlem gördü. Aralık 2021’in çoğu için ETH, token başına 4000 civarında işlem görüyordu. Fakat yazı hazırlandığı sırada Ethereum 1.828 dolardan alıcı buluyor. Kripto piyasasındaki kış, geçen yıl Kasım ayında görülen tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 4.847 dolardan önemli ölçüde düşüşü de tetikledi.

Geçen yılki göz kamaştıran performansa rağmen, ETH’nin BTC ile yüksek korelasyonu, ETH’nin fiyatını aşağıya doğru itiyor. Geçen yıl, ETH için yıllık kazançlar %300’ün oldukça üzerindeyken, yazının yazıldığı sırada ETH’nin USD’ye karşı yıllık ROI’si -%32,86 idi.

Ethereum (ETH) 2025 Tahmini

BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, yakın tarihli bir gönderide hem BTC hem de ETH’nin sırasıyla 25.000 ila 27.000 dolar ve 1.700 ila 1.800 dolar aralığında dibe vuracağını belirtti. Bu dip için haziran ayına işaret etse de mayıs ayında gelen Terra çöküşü piyasa düşüşünü erkene çekti. Hayes, Ethereum’un iki döngü yaşadığını vurguladı. İlki, ICO dağıtımları yapıldıktan sonra kripto paranın ilk kez serbestçe alınıp satılmasıyla başladı. İkincisi, 2017-2018 ICO patlamasının ardından ETH vurduktan sonra başladı, ardından patladı.

Ayrıca, bir önceki döngünün tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) kıyasla en önemli düşüşte yerel bir dip noktaya ulaştığını da sözlerine ekledi. Tüm zamanların en yüksek verilerindeki fiyat düşüşüne bakarak bu döngünün dibini kabaca tahmin etti. Bununla birlikte, ETH’nin fiyat tablosuna yakından bakıldığında, 1.780 dolarlık işarette büyük bir desteğin mevcut olduğu görülebilir. Bu seviyeden bir test, genellikle ETH için bir sıçrama sağladı.

Daha temel bir düzeyde, en son haberler, teknik güncellemeler, yeni proje tahminlerinin yanı sıra 2025 yılına kadar ortaklıklar ve entegrasyonlar Ethereum’un muazzam fiyat artışını tetikleyebilir. Özellikle, Ethereum Ropsten Merge test ağının ilk yükseltmesi 2 Haziran’da planlandı ve 8 Haziran’a kadar tamamlanacaktı. Bu Birleştirme, altcoin’in ihracını %90 oranında azaltabilir. Aslında, Bloomberg analistleri, Birleşmenin düşüş piyasasında bile bir Ethereum rallisini körükleyebileceğine inanıyor. Birleşmenin tarihi henüz netleşmese de bu yılın üçüncü çeyreği bitmeden gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca, Üçlü Halving anlatısı birleşmenin ardından Ethereum’un 10.000 dolara yolculuğunu başlatabilir. Araştırmacı Nikhil Shamapant, EIP-1559’un başarılı bir şekilde uygulanmasının Ethereum hacmini üç buçuk Bitcoin yarılanmasına eşdeğer hale getirebileceğine inanıyor. Üçlü Halving ve azaltılmış ETH ihracı fiyatı 10.000 dolara kolayca taşıyabilir.

Shamapant ayrıca şunları söyledi:

“Ethereum fiyatı kesinlikle çok daha yükseğe çıkabilir, bence fiyatın 10.000 dolara çıktığını görebiliriz, burada ciddi talep doğar. Sanırım bu 10-25 bin dolarlık aralığa gideceğiz, çok fazla arza ulaşacağız ve bu noktada bazı büyük düşüşler ve konsolidasyon görebiliriz”.

Böylece, Ethereum’a olan ilgi arttıkça ve daha fazla proje blockchaine akın ettikçe 2025 yılına kadar Ethereum ciddi bir zirve yakalayabilir. Finder’ın fintech uzmanları panelinde Ethereum’un 2022’nin sonunda 5.783 dolara sıçrayacağını söylendi. Ek olarak, fiyatın ilerlemeye devam etmesi ve 2025‘e kadar 11.764 dolara ve 2030’a kadar 23.372 dolara ulaşması bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Önde Gelen 3 CEO, CNBC’ye Konuştu: Kripto Para Depremine Hazır Olun!

Sonrakini Oku

JPMorgan CEO’sundan Korkutan Açıklama: ”Kasırga Geliyor” Bitcoin!

Bir Cevap Yazın