2022 Yılı FED Toplantı Tarihleri! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Düzenli FED toplantıları 2022 yılında da malumunuz üzere devam edecek. Toplantılardan alışık olduğumuz en önemli şey Bitcoin fiyatının yaptığı ani fiyatlamalardır. Bununla birlikte toplantı tarihi yaklaştıkça baskılanan kripto para piyasaları tüm moralleri tek başına bozabiliyor. Eğer yıl boyunca yapılacak toplantı tarihlerini şimdiden not alırsanız kısa vadeli yatırımlarınızda stresinizi buna göre azaltabilirsiniz.

2022 Yılı FED Toplantı Tarihleri!

Öncelikle FED politika kararlarını açıklamak için yılda 8 toplantı yapıyor. Bunların tarihlerini aşağıda görüyorsunuz. Bu toplantılardan sonra sıra açıklama yapılmasına geliyor. Öncelikle 22:00’da (kış saatine geçmediğimiz için bu şekilde normali 21:00’dır) Türkiye saatiyle FED kararı yayınlanıyor. Bu kararda “faiz artırımı var mı, tahvil alımları azaldı/artırıldı mı?” gibi detayları görürüz.

Karar açıklandıktan yarım saat sonra ise FED Başkanı Powell kameralar karşısına geçer ve birçok konuda açıklamalar yapar. Enflasyon, mali genişleme, varlık alımları ve faiz gibi konularda görüşlerini canlı olarak paylaşır. Toplantının son bölümünde ise belirli medya kuruluşlarının temsilcileri Powell’e sorularını yöneltir.

FED’in bu yılki toplantıları ise aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır.

  1. 25-26 Ocak
  2. 15-16 Mart
  3. 3-4 Mayıs
  4. 14-15 Haziran
  5. 26-27 Temmuz
  6. 20-21 Eylül
  7. 1-2 Kasım
  8. 13-14 Aralık

İkinci günlerin akşamları açıklamalar yapılır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise bu toplantı kararı açıklandıktan sonraki ilk Perşembe günü genelde kendi faiz kararını açıklar. USD/TRY ve Kripto/TRY pariteleriyle ilgilenenler için bu tarihler de önemli olabilir.

Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Öncelikle ilk toplantı yaklaşık 21 gün sonra yapılacak. Bu ayın sonunda yapılacak toplantıda varlık alımlarının daha da azaltılması bekleniyor. Son toplantıda 30 milyar dolarlık bir azaltma gelmişti ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bunu hızla devam ettireceğiz açıklaması yapılmıştı. Piyasaya her ay 120 milyar doların sürülmesi kripto para piyasaları için harikadır. Ancak bunu tam tersi, piyasadaki ucuz doları azaltır ve kripto paraların USD karşısında zayıflamasına sebep olur.

Yeni varyantlar, pandeminin devam eden etkisi, enflasyon ve işsizlik FED’i bu kararından caydırabilecek mi? Bunu göreceğiz, ancak daha önce açıklandığı gibi FED bu yıl asgari 2 faiz artırımı yaparsa bu durum kripto paralar için pek iyi bir gelişme olmayacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Şirketin CEO’sundan Dikkat Çeken Paylaşım: Airbnb, Kripto İle Ödeme Desteği Sunmaya mı Hazırlanıyor?

Sonrakini Oku

Ava Labs Başkanı, 2022’ye Dair Tahminlerini Aktardı: Piyasa ve BTC Öngörüsü

Bir Cevap Yazın