2022 Ayı Piyasasında En İyi Performans Gösteren 3 Kripto Para

Kripto para piyasası, 2021’in Kasım ayında 3 trilyon doları aşan piyasa değerinin görülmesinin ardından son olarak Mayıs ayında 1.23 trilyon doları görerek son 6 altı ayda büyük oranda değer kaybetti.

Kalıcı olarak yüksek enflasyona ilişkin artan endişeler, Fed’in enflasyon konusuna şahin açıklamalarda bulunması ve Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaş yatırımcıları daha riskli varlıklara yatırım yapma konusunda sınırlandırdı. Ayrıca, ABD doları gibi güvenli limanlara yönelik artan iştah bazı en iyi kripto para birimlerine ve ABD hisse senetlerine olan talebin düşmesine neden oldu.

Sonuç olarak, Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) gibi bazı kripto para birimleri geçen yıl ulaştıkları rekor seviyelerinden yüzden 80’den fazla değer kaybettiler. Aynı zamanda, birkaç kripto para birimi en büyük 30 kripto para listesindeki diğer kripto paralara kıyasla sınırlı değer kayıplarına rağmen benzer kayıplar verdi. Söz konusu kripto para birimleri, rastgele sırada listelenen kripto para birimleri arasında yer alıyor.

İşte 2022 ayı piyasasının ortasında en iyi performans gösteren kripto para birimleri.

Monero (-%65)

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero (XMR), 2021’in Kasım ayından bu yana piyasadaki en büyük rakiplerinden daha az kayıp verdi.

XMR’nin fiyatı, 2021’in Kasım ayındaki zirvesi olan 300 dolardan yaklaşık yüzde 40 düşerek 186 dolara geriledi. Düşüş, Monero’nun 2021’in Mayıs ayında 520 dolar civarında rekor seviyeye ulaşmasının ardından başlayan ve net aşağı yönlü düzeltmeyi yaklaşık yüzde 65’e çıkarmasıyla başlayan daha geniş bir düzeltme hareketinin bir parçası durumunda.

XMR’ye dönük 2021’in Kasım ayından bu yana sınırlı olumsuz beklentiler, yaptırımları aşmak için kullanıldığına dair raporların ortasında ortaya çıktı. Öte yandan, kripto para topluluğunun merakla beklediği katı kripto para piyasası düzenlemelerine ilişkin korkuların da Monero’ya olan spekülatif talebi artırdı..

Teknik bir perspektiften bakıldığında XMR, 50 haftalık üstel hareketli ortalaması (50 haftalık EMA; kırmızı çizgi) ile 211 dolar civarında ve 200 haftalık EMA (mavi çizgi) 167 dolar civarında tanımlanan bir aralıkta konsolide oluyor ve bir önyargı çatışmasının olduğunun altını çiziyor.

UNUS SED LEO (-%40)

BitFinex borsasının ana şirketi olan iFinex tarafından desteklenen ve bir yardımcı program token’ı olan UNUS SED LEO (LEO), daha geniş perspektifte kripto para piyasalarındaki düşüş trendinden büyük ölçüde etkilenmedi.

Token, ilk 30’daki rakipleri karşısında 2021’in Kasım ayında sonra düşüşe geçse bile yükseliş trendini sürdürdü ve 2022’nin Şubat Şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,15 dolara ulaştı. Ancak o zamandan bu yana neredeyse yüzde 40 oranında düzeltme gördü ve şu anda 4,90 dolar civarında işlem görüyor.

iFinex, özellikle 2018’de 1 milyar dolar toplamak için özel bir token satışında LEO’yu tanıtmıştı. Şirket bunu yaparken ödeme işleyicisi Crypto Capital’in kısmi fon ele geçirilmesinin ardından maruz kaldığı nakit açığını hafifletmek istedi.

iFinex ayrıca bir önceki aya ait konsolide gelirlerinin minimum yüzde 27’si ile LEO için geri alım yapacağını ve böylece arzını azaltacağını açıkladı. Buna ek olarak, şirket 2016 yılında geri kazanılan Crypto Capital fonlarının yüzde 95’ini ve BitFinex hack’inden elde edilen fonların yüzde 80’ini LEO satın almak için tahsis etmeyi taahhüt etti.

LEO’nun bugüne kadarki getirileri artık yüzde 100 civarında. Ancak, kripto para analitik şirketi Santiment’ten alınan verilere göre, token büyük ölçüde merkezileşmiş görünüyor ve merkezi bir borsa balinası hala net LEO arzının yaklaşık yüzde 97’sini elinde tutuyor.

Binance Coin (-%53)

Monero gibi Binance Coin (BNB) de kripto para birimi başına fiyatı 700 doları aştığı için 2021’in Mayıs ayı başlarında zirve yaptı. BNB/USD paritesi, 2021’in Kasım ayında piyasanın geri kalanıyla birlikte daha düşük çaplı bir düzeltmeden geçmeden önce rekor seviyeyi neredeyse yeniden test etti. Bunu yaparken, değerinin yarısından fazlasını kaybetti ve şu anda 325 dolar civarında işlem görüyor.

BNB, hacim olarak dünyanın en büyük kripto para borsası ve BNB Chain adlı yerel bir Blockchain’i de dahil olmak üzere Binance ekosisteminde bir yardımcı program token’ı olarak hizmet etmektedir. Token sahipleri, ayrıca daha sonra oylanacak olan BNB Chain’in yerleşik yönetişim modülü aracılığıyla teklifler sunabilir.

Diğer Kripto Paralardaki Son Durum

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘un yerel token’ı Ether (ETH) süren ayı piyasası karşısında en üst düzey rakiplerinin çoğundan daha iyi performans gösterdi. Bitcoin’in fiyatı 2021’in Kasım ayındaki rekor seviye olan 69 bin dolardan yüzde 57 düşüşle 29 bin 300 dolara düştü. İkinci en büyük kripto para birimi ETH aynı dönemde 4 bin 850 dolardan yüzde 60’lık düşüşle bin 975 dolara gerilemiş durumda.

Shiba Inu (SHIB) ve Polkadot (DOT) gibi kripto para birimleri ise sırasıyla 55 dolar ve 0.00008760 dolar olan rekor seviyelerinden yüzde 65 değer kaybettiler.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kim Ne Kadar Alacak? Terra UST ve LUNA Airdrop Detayları Netleşti!

Sonrakini Oku

Altcoinler Ne Zaman Yükselir? Bitcoin (BTC) İçin Kritik Metrik!

Bir Cevap Yazın