2020’nin Kazananı Kim: BTC, ETH, XRP ve Altcoin’ler İçin Yıl Nasıl Başladı Nasıl Bitiyor?

2020 yılı Bitcoin (BTC) için muhteşem geçti ve BTC yılı iyi seviyelerde kapatacak gibi görünüyor. Peki, piyasadaki diğer kripto para birimleri için 2020 nasıl geçti, Bitcoin 2020’ye nasıl başladı ve nasıl bitiriyor?

Bitcoin İçin 2020 Nasıl Geçti?

Bitcoin’in fiyatı 1 Ocak 2020’de 7.195 dolar bandında seyrediyordu. 31 Aralık 2020’de 29.315 dolar ile rekor kıran Bitcoin için 2020’nin oldukça iyi bir yıl olduğunu ifade edebiliriz. Fiyatını yaklaşık olarak dörde katlayan Bitcoin’e Mart ayında yatırım yapan bir kişinin ise yatırımının yaklaşık olarak yedi kat arttığı görülüyor.

Bitcoin’in bu bir yıl içindeki artışını; kurumsal talebin artması, koronavirüs sebebiyle merkez bankalarının para basmaya başlaması ve doların değerinin düşmesi sağladı. Bu 3 makro faktörün kombinasyonu, Bitcoin’in Ekim ayında ivme kazanmasını sağladı. Sonunda, CME ve Grayscale dahil olmak üzere büyük kurumsal odaklı platformlar hacimde ve girişlerde büyük bir artış gördükçe, Bitcoin’in rallisi de hızlandı.

Ethereum, Eski Altcoin’ler ve 2020

Ethereum (ETH) fiyatı her ne kadar son zamanlarda Bitcoin‘e karşısında durgun kalsa da 2020 boyunca güçlü bir performans gösterdi. 2020 yılına 128 dolar bandında başlayan Ethereum 30 Aralık’ta 2020 zirvesi olan 748 dolara ulaştı. ETH’nin Kasım ayındaki rallisinin ana itici gücü, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi oldu. Mevduatta 400.000 ETH’nin üzerinde bir eşiğe ulaştıktan sonra ETH 2.0 başladı.

2020 yılı başından bu yana XRP, Cardano (ADA) ve Stellar (XLM) dahil olmak üzere piyasada eski olan altcoin’lerin çoğunun Bitcoin’in gerisinde kaldığı görülüyor. Bu kripto para birimleri içinde XRP’nin Kasım ayında en iyi performansı sergilediği görülüyor. Ancak SEC davasının ardından Ripple çakıldı ve en kötü performansı gösteren kripto para konumuna geriledi.

Akıllı Sözleşme Protokolleri

Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), EOS ve Tezos (XTZ) da yılın başından bu yana iyi performans sergileyen kripto para birimleri arasında yer alıyor. Akıllı sözleşmeyle ilgili dört kripto para biriminin her biri, BTC 20.000 dolara yükseldiğinde kısa vadeli ralliler için önemli katalizörler gördü.

Örneğin Chainlink, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında yaşanan göz alıcı büyümeden faydalandı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayrıca birçok DeFi bağlantılı token’ın da 2020 yılında rekor kırdığını belirtmekte fayda var. DeFi ile ilgili daha detaylı bilgilere “DeFi Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan çeşitli katalizörlere rağmen Polkadot, EOS, Tezos ve Chainlink, yılbaşından bugüne kazanımlar göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin’in gerisinde kaldı. Sessiz fiyat hareketinin arkasındaki ana sebep ise Bitcoin’in 20.000 dolarlık meteorik yükselişi ve altcoin’lerin bu süreç içinde geri çekilmesi oldu.

Bunlara ek olarak özellikle Tether’ın (USDT) 2020’nin dördüncü çeyreğinde piyasa değerinde hızlı bir artış gördüğünü belirtmek gerekiyor.Kripto para piyasasında en çok kullanılan stabilcoin olan Tether, değerlemede 20 milyar doları aştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Yorumları: “XRP’nin Çöküşü Yakın Tarihin En Büyük 3. Skandalı Oldu!”

Sonrakini Oku

Ticaret Bakanlığı, Digikamp Dijital Dönüşüm Programını Resmen Tanıttı!

Bir Cevap Yazın