2019’da Madencilikle 5 Milyar Dolar Kazanıldı

Ortaya çıkan son haberlere göre tüm dünyadaki Bitcoin madencileri 2019 yılında yaklaşık olarak 5 milyar dolar gelir elde etti.

Blok Ödülleri ve İşlem Ücretleri

Bu rakamın 4.89 milyar doları blok ödüllerinden elde edildi. Yani her yeni işlem bloğu oluşturulduğunda üretilen 12.5 BTC’den toplamda 4.89 milyar dolarlık kazanç sağlanmış oldu. Geri kalan 146 milyon dolar ise işlem ücretleri üzerinden kazanıldı.

Ancak yapılan açıklamalara göre bu yıl Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan madencilik ödül yarılanması ile  madencilerin blok başına kazandıkları tutar 12.5 BTC’den 6.25’e düşecek. Dolayısıyla bu rakamda bu yıl değişiklikler olabilir.

Bunların yanında madenciler 2018 yılında yaklaşık olarak 5.26 milyar dolar kazanmıştı. Dolayısıyla 2019 yılında elde edilen kazanç olan 5 milyar dolar 2018 yılına göre nispeten daha düşük kalıyor… Ancak öte yandan 2017 yılında madencilerin kazandığı toplam miktar 3.19 milyar dolar seviyesindeydi. Yani 2018 ve 2019 yıllarında madencilik ödüllerinde gözle görülür artış yaşandığı ifade edilebilir.

Madencilik Faaliyetleri Ne Durumda?

Bitcoin madencilik ödül yarılanmasının madencilik faaliyetlerini nasıl etkileyeceği uzun zamandır tartışılıyor. Bazı madencilik firmaları bu doğrultuda küçülmelere gidiyor. Örneğin, işten çıkarma haberlerinin ardından Bitmain Teksas’taki madencilik tesisi ile ilgili yeni bir karar aldığını ve işletici firması ile yolları ayırdığını ifade etmişti. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik makine üreticilerinden ve madencilerinden biri olan Bitmain, Texas madencilik çiftliği operatörü DMG Blockchain Solution ile yönetim anlaşmasını feshettiğini açıklamıştı.

Bunun yanında Aralık 2019’da da Bitcoin (BTC) madencilik devi Canaan Creative‘in hisse senetlerinde inanılmaz fiyat düşüşü yaşandığı belirtilmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance CEO’sundan İlginç Kripto Para Yatırım Tavsiyesi!

Sonrakini Oku

Binance Japonya İle Stratejik Ortaklık Kurmaya Hazırlanıyor

Bir Cevap Yazın