2019’a Hızlı Bir Bakış ve 2020 Yılından Beklentiler

2019 yılının bitmesine günler kala her alanda olduğu gibi kripto para alanında da 2020’nin ekonomik ve politik olaylarının piyasayı nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Çoğu insan, kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin sayısız endüstri üzerindeki büyük potansiyel etkisinin farkında. Hatta bu yeni teknolojik gelişmeden hoşlanmayanlar bile devrim yapma yeteneklerinin olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte bu devrimin bir ‘iki ucu keskin kılıç’ olduğunu ve her ekonomik ve politik gelişmenin piyasayı etkileyebileceğini de unutmamak gerekir.

2019’a Hızlı Bir Bakış

2018’in sonunda çoğu kişi 2019 yılının büyük atılımlar yılı olmasını bekliyordu. Bazı kilometre taşları aşılmış olsa ve güzel gelişmeler yaşanmış olsa da ekonomik ve politik gelişmeler kripto para piyasasını istendiği gibi etkilemedi.

Bu sene küresel ekonomi oldukça sıkıntılıydı. Brexit, Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşı, hisse senedi piyasalarının değer kaybetmesi ve Amerikanın attığı yaptırım adımları sebebiyle piyasada oldukça zor günler yaşandı. Hatta bu zor günlerin, daha zor günlerin ve bir ekonomik krizin habercisi olduğunu ifade edenler var. Ekonomistlere göre dünyayı 2008 ekonomik krizinden çok daha büyük bir kriz bekliyor…

2020 Yılı Beklentileri

Her ne kadar 2020 yılı ile ilgili beklentiler “spekülasyon” olarak adlandırılsa da yeni yılın başlarında da faiz oranlarının düşük kalacağı beklentisi bir sır değil. Dolayısıyla yatırımcılar muhtemelen mevduat dışında daha iyi kazanç fırsatları aramaya devam edecek. Bu da kripto para birimleri için bir fırsat olabilir.

Her ne kadar Bitcoin 2017 yılından sonra eski performansını sergileyememiş olsa da şirketler Blockchain teknolojisi benimesemesi ile kripto para birimleri için de alt yapıyı hazırlamış oluyor.

Bunun yanında Wells Fargo Bank ekonomisti Eugenio Aleman, dünyanın en büyük ekonomisi olarak görülen ABD ekonomisinin 2020 yılında da kötüye gitmeye devam edeceğine inanıyor. Bu, BM’nin küresel durgunluk uyarısının yanı sıra daha da büyük bir ekonomik yavaşlamaya yol açabilir ve insanları kripto alanına daha fazla itebilir.

Dolayısıyla geleneksel ekonomik durumun 2020 yılında daha da kötüye gitmesi beklendiği için bu olumsuz yapı kripto para birimleri için olumlu bir duruma dönüşebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fransa’dan kripto paralar için önemli hamle

Sonrakini Oku

Ethereum Saldırı Altında Mı?

Bir Cevap Yazın