2018’in 50 Fintech Şirketi Arasında Blockchain Ve Kripto Para Şirketleri De Var

Forbes, 13 Şubat’ta “Fintech 50” listesini yayımladı. Üç yıldır yayımlanan liste, yayımlandığı yılın 50 finans teknolojisi şirketini açıklıyor. Bu yıl sıralanan şirketlerin içinde dikkat çeken ise Blockchain ve kripto para şirketleri oldu.

Geçen hafta yine Forbes’un yayımladığı “Kripto Para Zenginleri” listesinde The Bitfury Group, Coinbase ve Ripple’ın sahipleri yer almıştı. Bu üç şirket “50 Fintech” listesinde de yer alıyor.

Ayrıca Forbes’un “Blockchain ve Kripto Paraların Geleceği” adıyla listelediği 9 şirketten 5’i, Fintech 50 listesine ilk defa bu yıl girdi. Listedeki dokuz şirketten her birinin faaliyetleri, kurucuları, kaynakları, kim oldukları ve kime karşı tehdit oluşturdukları da kısaca açıklandı.

Bunun yanında Forbes’un yayımladığı Fintech 50 listesindeki Blockchain şirketleri, fiyat dalgalanmalarıyla ilgili haberler arasında kaybolsalar da, kripto para piyasasının ve mevcut finansal işlemlerin gidişatını değiştirebilecek girişimler için alt yapı oluşturuyorlar.

Listede yer alan Blockchain ve kripto para şirketlerinin tamamı ise şu şekilde;

  • The Bitfury Group, Amsterdam

Bitcoin madenciliği ve güvenliği için donanım ve yazılım üretiminin yanı sıra devletler, tedarik zincirleri ve sigorta şirketleri için Blockchain’i destekleyen geniş bir yazılım yelpazesine sahiptir.

  • Blockchain, London

Dünyanın en popüler kripto para cüzdanıdır. Kullanıcılarına, Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ether için kendi hesaplarını yönetme imkanı sunar.

  • Chain, San Francisco

Finansal kuruluşların yanı sıra fintech ve e-ticaret şirketleri için de Blockchain yazılımları sunar.

  • Chainalysis, New York

Firmanın sağladığı araçlar sayesinde devlet kurumları ve kanuni kurumlar, Blockchain üzerinden belirli işlemleri izleyebilirler.

  • Coinbase, San Francisco

10 milyondan fazla kullanıcıya kripto para cüzdanı hizmeti veren şirket, kullanıcı dostu ve kolay kullanımıyla Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin’i destekler.

  • Ripple, San Francisco

Sınır ötesi ödemeler için Blockchain teknolojisini kullanır. İşlemler XRP token ile yapılabilir ancak yalnızca Ripple ağını kullanmak için bu gerekli değildir.

  • Shapeshift, Zug, Switzerland

Borsa, kullanıcıların hesaplarına ya da cüzdanlarına ihtiyaç duymadan, 70 kripto para cinsinde işlem yapmalarına izin verir. Sistem, gizliliği en üst düzeyde tutmak için hiçbir bankayla çalışmaz ve devlet parası kabul etmez.

  • Symbiont, New York

Sermaye piyasalarına, Blockchain teknolojisi platformunu sağlar.

  • Xapo, Palo Alto, CA

Bitcoin’i dijital altın olarak saklamak isteyen yatırımcılar ve aile şirketleri için güvenli aynı zamanda çevrimdışı depolama alanı sağlar. Ayrıca Bitcoin cüzdan hizmeti de sunar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Kore’de Düzenlemelere Rağmen Yeni Kripto Para Borsaları Açılıyor

Sonrakini Oku

Japonya Kripto Paraları Vergiye Tabi Tutacak

Bir Cevap Yazın