2018 Yılı Kripto Paralar İçin Oldukça Parlak Geçebilir

2017 yılı öncesi  kripto para birimleri için hiç iç açıcı yorumlar yapılmasa da Bitcoin ve altcoin’lerde büyük bir popülarite patlaması yaşanmış ve Bitcoin değerinde %1300 artış yaşayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. 2018 yılı için ilk olarak 10.000 dolar hedef belirlenmiş ve sonrasında arkasına bakmadan 20.000 dolar seviyesine uzanan bir başarı öyküsüne tanıklık etmiştik. Kripto paralar 2017’de çılgın işlere imza attıktan sonra 2018 yılı boyunca daha da parlayabilir, neden mi?

Bitcoin kripto para piyasasında hala %40 oranında hakimiyete sahip. İniş ve çıkışların ardından Bitcoin an itibari ile 11.000 dolar seviyesinde dengelenmiş gözüküyor. Bu da gelecek haftalarda sürdürülebilir artışa işaret olabilir.  Geleneksel borsalardaki anlık kriz sonrası Bitcoin kaçış noktası olarak kabul edilmiş, hükümet müdahalelerinden kaçmak için acil çıkış kapısı görevi görmüştü. Henüz geleneksel para birimleri karşısında tam bir alternatif olarak kabul edilmese de Bitcoin’in 2018 yılında büyük işlere imza atacağını gösteren bir çok neden var.

–  Lightining Network ile gelen yenilikler yatırımcılara  ağ üzerinde anlık olarak özgürce işlem yapma şansı tanıyacak.

– Dünya devi yeni bir şirketin Blockchain ağını kendi altyapılarıyla uyumlu hale getirmek için çalışmalara başladığı haberleri sıklaşıyor.

– Geliştiricilerin isminden başka farklılığı olmayan token’lar yerine sektöre yenilik ve farklı bakış açıları getiren projeler üzerinde yoğunlaşılması, sektörde hem inovasyona hemde yeni yatırımların girişine ortam oluşturacak.

– ABD ve Rusya’nın endüstride önemli düzenlemelerin önünü açması, yatırımcılar tarafından olumsuz bir gelişme olarak karşılasan da, durum bence böyle değil. Uzun vadede firmalar yatırımda istikrar beklentisine girer, bu düzenlemeler firmaların yatırımlarına daha da güven duymasını sağlayabilir.

Bütün bu gelişmeler ışığında kripto paraların, 2018 yılında tıpkı 2017 yılındaki gibi heyecan verici bir şekilde popülaritesinin artmasına yol açması açabilir. Fakat burada unutmamamız gereken diğer bir faktör dijital paraların hiç bir zaman bir plana veya projeye sadık kalmadığı faktörüdür. Aklınızdan çıkarmayın, kripto paralar yatırımcılarına sürpriz yapmaya bayılıyor, beklenmeyen kayıpların önüne geçmek için yatırım yaparken bu noktayı aklınızda bulundurursanız, bu durum yararınıza olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’de İşlem Ücretleri Düşüyor

Sonrakini Oku

Japonya’da 47 Banka Ripple Altyapısını Kullanacak

Bir Cevap Yazın