2017’de Bitcoin İçin Kimler Ne Dedi?

Tartışması yapılabilecek olsa da 2017 Bitcoin için şuana kadar en önemli yıl olabilir. Gerek fiyat, piyasa hacmi bakımından yaşadığı artış gerekse Dünya çapında kazandığı şöhret olsun Bitcoin bu yıl Dünya’nın her yerine yayıldı ve Wall Street’in içine kadar girdi. Bu artış sayesinde de finans, teknoloji gibi sektörlerin önde gelen ve bilinen pek çok ismi Bitcoin ile ilgili şahsi yorumlarını yaptı. 2017 yılını bitirip yeni bir yıla girmek üzereyken, 2017 yılında Bitcoin için bazı önemli isimlerin yaptıkları yorumları bu yazıda paylaşıyoruz.

Facebook’un eski yöneticisi, Golden State Warriors sahiplerinden 2 milyar $’dan fazla serveti olan Chamath Palihapitiya, Bitcoin hakkında şöyle konuşmuştu:

“2013 yılında net gelirinizin %1’ini Bitcoin’e yatırın dediğim zaman kendimi riske attığım gibi bugün yine kendimi riske atacağım. Bence bu şey muhtemelen önümüzdeki 3-4 yıl içinde 100 bin $ olacak. Önümüzdeki 20 sene içinde ise koin başına 1 milyon $ olacağını düşünüyorum.”

Mark Cuban paylaştığı bir tweet’te Bitcoin’in balon olması hakkında şunu söyledi:

“Bence bir balon. Ne zaman ya da ne miktarda düşeceğini bilmiyorum. Eğer herkes ne kadar kolay para kazandığı hakkında övünüyorsa o bir balondur.”

Bitcoin’in en büyük destekçilerinden olarak görülen ve McAfee’nin kurucusu olan John McAfee, Bitcoin’in ne kadar önemli olduğu hakkında şu yorumu yapmıştı:

“Bitcoin büyüdükçe diğer para birimleri, milli para birimleri değer kaybedecek. Bitcoin kullanmanın avantajları çok büyük. Elektronik transfer yaparsam 24 saat sürüyor ancak Bitcoin ile işlem yapmam 30 dakika sürüyor. Anlık olarak gerçekleşiyor. Şuanda başka hiçbir para birimi kullanmayan insanlar tanıyorum. Evlerini, arabalarını, her şeylerini Bitcoin ile alıyorlar. Daha da fazla insan bunu kullanmaya başladıkça devletlerin para birimlerine ne olacak? Değer kaybedecekler, kaybetmek zorundalar.”

Şu sıralar sıkı bir Bitcoin Cash takipçisi olsa da hala daha Bitcoin topluluğunun en önemli isimlerinden olan Roger Ver, Bitcoin özellikle pratikliğiyle ilgili şunları söylemişti:

“ABD doları, Euro gibi paraların aksine Bitcoin ile Dünya’nın herhangi bir yerindeki herhangi birine istediğiniz miktarda parayı neredeyse bedavaya gönderebilirsiniz. Bunu durdurmak, engellemek, hesabınızı dondurmak için kimsenin yapabileceği bir şey yok. Bunu bir de banka hesabınızla yapmayı denesenize. Saniyeler içinde bir Bitcoin hesabı açabilirsiniz. Kimlik numaranızı vermek zorunda değilsiniz, ilk çocuğunuzun adını vermek zorunda değilsiniz. 30 saniyede halledebilirsiniz. 30 saniyede bir banka hesabı açmayın bir de.”

Ödüllü girişimci Tim Draper, Startup İstanbul 2017 etkinliğinde Bitcoin’in geleceğiyle ilgili şu yorumda bulundu:

“Bundan 5 yıl içinde, insanlar Starbucks’tan kahve alırken itibari para kullananlara gülerek ‘Aa, senin dijital paran yok mu?’ diyecek. Bu günlerin yalnızca 5 yıl uzaklıkta olduğunu düşünüyorum.”

2017 yılı Bitcoin için gerçekten inanılmaz bir yıl oldu ve Dünya’nın dört bir yanından meşhur yatırımcılar, girişimciler tarafından ilgi gördü, takip edildi. 1 Ocak 2017’de fiyatı 1000 $ iken, 15 Aralık 2017’de 17 bin 900 $ olması zaten Bitcoin’in ne kadar büyüdüğünü ve yayıldığını göstermeye yetiyor. 2018 yılında neler olacağını şuan için ancak tahmin edebiliriz. KAYNAK: Koinbülteni

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin fiyatındaki düşüş 5 günde 7 bin dolar’ı aştı

Sonrakini Oku

The clock is ticking for e-cig companies underage users

One Comment

  • Faydalı bir derleme

Bir Cevap Yazın