2-9 Kasım: Türkiye’deki kripto para gelişmeleri

Merkez bankası dijital parası geliyor

Hükûmet gelecek yıl bir merkez bankası dijital para birimi oluşturulması üzerine harekete geçti. 4 Kasım’da Türkiye’nin resmi ulusal yayını Resmi Gazete’in yayımladığı Cumhurbaşkanlığı Programı, hükûmetin 2020’nin sonuna kadar CBDC’nin test aşamasını tamamlaması gerektiğini belirtti.

Hükûmet, para birimini kullanarak anında ödeme yapabilen bir platform geliştirmeyi planlıyor. Hem ülkenin merkez bankası hem de Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), yeni sistemi geliştirmek için çalışmaya başladı.

“Bitcoin Safiye” yakalandı

Aydın’da bir dolandırıcı, 5 milyon dolardan fazla bir değere sahip olan yaklaşık 600 Bitcoin’lik (BTC) dolandırıcılık gerçekleştirdi.

Bitcoin Safiye lakabı takılan suçlunun, aralarında doktorlar ve polis memurlarının da bulunduğu öğrenilen 40 kurbana, yatırımları konusunda yüksek temettü vadettiği bildirildi.

Galatasaray taraftar tokeni başlattı

Türkiye’nin en köklü spor kulüplerinden GalatasaraySocios ile kurduğu ortaklıkla Ethereum tabanlı bir taraftar tokenini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Basın açıklamasına göre 10 liralık 10 milyon token söz konusu.

Tokenlerin, taraftarların görüşlerini ifade etmelerine ve kulübün çalışmasını yönetiminin izin verdiği dereceye kadar yönlendirmelerine izin verileceği bildiriliyor. Tüm etkileşimler resmi bir iOS ve Android mobil uygulaması ile gerçekleştirilecek.

Huobi ve Binance, Türkiye’ye geliyor

Cointelegraph Türkiye, kısa bir süre önce, şirketin Türk lirası için fiat kapısını açmayı planladığını duyurmasının ardından Huobi’nin kripto borsasıyla ilgili iki yöneticisiyle görüştü. Görüşme sırasında Huobi MENA kurucu ortağı Mohit Davar ve Huobi Ciara Sun Başkanı, borsanın Türkiye’ye taşınmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Davar, firmanın ülkede halihazırda dört kişilik bir ekiple bir ofis açtığını ve yıl sonuna kadar yerel çalışan sayısını iki katına çıkarmayı planladığını söyledi. Ayrıca Sun, sadece borsa değil aynı zamanda Huobi Pool, Huobi Wallet, Huobi Capital ve Huobi Labs’in de Türk kripto topluluğunun hizmetinde olacağını belirtti.

Cointelegraph ile yapılan röportajda, kripto para birimi borsası Binance’in strateji sorumlusu Gin Chao, Binance’in Türkiye’ye taşınmasının da yakın olduğunu açıkladı ve Türkiye’nin kripto paraların kabulü için elverişli pazar özellikleri taşıdığını söyledi.

Gin Chao, Türkiye’nin dikkate değer bir gayri safi yurtiçi hasılaya sahip olduğunu ancak avro bölgesinin siyasi ve finansal istikrarından yoksun olduğunu, bu durumun ülkeyi günlük yaşamda kripto para birimlerinin kullanılabileceği bir yer haline getirdiğini belirtti.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir YouTuber, sadece Bitcoin kullanarak 24 saat geçirdi

Sonrakini Oku

Avrupa Kripto Alanında Lider Olabilir Mi?

Bir Cevap Yazın