18 Milyonuncu Bitcoin Kazıldı

Dün, 18 milyonuncu Bitcoin (BTC) kazıldı. Bu haberimizde Anthony Pompliano’nun konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları paylaşmıştık.

Statoshi.Info tarafından ortaya çıkan haberlere göre kazılan son blok ile 18 milyonuncu Bitcoin dolaşıma katılmış oldu ve geriye kazılacak yalnızca 3 milyon Bitcoin kaldı. Bilindiği gibi Bitcoin ilk ortaya çıktığı zaman toplam arzı 21 milyon olarak belirlenmişti.

Bu durum her ne kadar kripto para ekosistemine yabancı olanlar için önemli olmasa da ekosistem içindekiler için bu önemli bir durum… Çünkü değerli metal altında olduğu gibi arzın sınırlı olması varlığın değerini arttıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Fiyatı ve Kıtlık

Münih merkezli finans kurumu Bayerische Landesbank (BayernLB), Bitcoin’in arzının sınırlı olmasının bir getirisi olan blok ödülü yarılanmasının Bitcoin’e tüm zamanlar rekoru kırdıracağını düşünüyor.

BayernLB bu düşüncesini Twitter’daki önemli analistlerden PlanB’nin stok akış modeli olarak adlandırdığı bir modele dayandırıyor. Bu modele göre yarılanma gerçekleştikten sonra BTC fiyatı artacak.

Kıdemli analist Manuel Andersch tarafından yayınlanan kapsamlı bir makalede ise Bitcoin’in önümüzdeki yıl gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasının fiyatı 90.000 dolara kadar çıkarabileceği ifade ediliyor.

Sınır Kaldırılabilir Mi?

Her ne kadar Bitcoin’i değerli kılan özelliklerden birinin 21 milyon ile sınırlı olması olduğu ifade edilse de bu yılın başında gerçekleşen Satoshi Roundtable toplantısında bu konuyla ilgili tartışmalar çıktı. Bir grup bu arz sınırının ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Fold’un kurucusu ve Keep’teki ürün lideri Matt Luongo, olaydan sonra 21 milyon BTC’nin neden anlamlı olduğunu yaptığı bir açıklama ile dile getirdi. Luongo’ya göre uzun vadede Bitcoin piyasasında işlem ücretlerinde neler olacağını tahmin etmek pek mümkün değil. Ancak bunun yanında azalan madenci sayısının ekosistem için olumlu sonuçlar doğurmayacağı da ortada. Luondo’ya göre yarılanmalar arttıkça madencilerin kazançlarında düşüşler olacak ve madencilerin sistemde kalmasını bu arz sınırı sağlayacak…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Serbest Düşüşe Geçti!

Sonrakini Oku

Külçe Altın vs. Bitcoin: Fark Yüzde 83.000!

Bir Cevap Yazın