Skychain Global tıbbi tanılar koyma sürecinde kullanılmak için tasarlanan yapay zeka sistemini başarılı bir şekilde test etti. Doktorların bu süreçte yaptıkları hataları ortaya koyan sistem, blockchain teknolojisine dayanıyor ve doktorlara daha doğru tanılar koyma noktasında yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sağlık sektöründe verilen hizmetlerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayacak proje dahilinde yapılan yapay zeka testi Rusya’da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Yıllar geçtikçe tıp alanında önemli gelişmelerin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Ancak insanoğlu mükemmel olmadığından hata yapma eğilimi gösterebiliyor. Hastalarına tanı koyan doktorların yıllar önce yaptıkları hatalara benzer hatalarla günümüzde de karşılaşabilmek mümkün. Yapılan araştırmalara göre Birleşik Devletler’deki ölümlerin üçte biri hatalı konulan tanılardan kaynaklanıyor. Doktorların yaklaşık %70’inin bir akciğer röntgenine bakarak akciğer kanserini teşhis etmekte başarısız oldukları tespit edildi.

Uzmanlara göre ezber bozan yapay zeka teknolojisi sayesinde en iyi doktorların dahi tespit etmekte zorlandıkları vakalara kolayca tanı koyabilmek mümkün hale geliyor. Skychain Globaltıp alanında yapay zeka teknolojisinin etkili ve doğru bir şekilde kullanılabilmesini ciddi oranda artırmayı vadeden bir platformun geliştirme evresinde çalışmalarına devam ediyor. Platform sayesinde tıp alanındaki veriler tek bir akıllı kontrat aracılığıyla ilgili taraflar arasında paylaşılabilecek.

Bilgi teknolojileri alanında başarısını ispatlamış bir iş adamı tarafından kurulan Skychain, yapay zeka ve sağlık sektöründe ünlenmiş uzmanlar tarafından destekleniyor. Proje ekibi prototip bir sistem geliştirdi ve bu sisteme ilişkin kaynak kodunu GitHub üzerinden paylaştı. 20 Şubat 2018 tarihinde bu prototip sistem test edildi. Skychain ağındaki  nöral ağlar; melanoma, göğüs kanseri ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkları doktorlara göre daha kesin ve doğru bir şekilde tespit etmeyi başardı.

İnsanlara göre çok daha az hata yaptığı tespit edilen sisteme ilişkin yapılan test sürecinde her biri alanlarında uzman pek çok doktor yer aldı. Doktorlara göre daha kısa sürede tanılar koyan sistemin milyonlarca insanın hayatını kurtaracağı öngörülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Y Kuşağı, Geleceği İnşa Etmek İçin Kripto Paraları Kullanıyor

Sonrakini Oku

Bitcoin Genesis Block Moda Dünyasında

Bir Cevap Yazın