1 Milyar Dolarlık BTC Transferi İçin $700 İşlem Ücreti Ödendi

Bugün 1 milyar dolarlık bir Bitcoin işlemi gerçekleştirildi. Ancak işlem büyüklüğü sebebiyle değil ödenen işlem ücreti dolayısıyla göze çarpıyor…

700 Dolara 94.000 BTC

Twitter tabanlı izleme kaynağı Whale Alerts’e göre bu işlem, bilinen bir cüzdanı ya da borsa gibi kripto para birimiyle ilgili belirli bir kuruluşa ait gibi görünmüyor. Haliyle tüm kripto para ekosistemi 94.504 Bitcoin’lik bu işlemin kim tarafından gerçekleştirildiğini merak ediyor. Bununla beraber yapılan işlemin değeri yaklaşık olarak 1.018 milyar dolar…

Konuyla ilgili ortaya atılan bir teori, bugün müşteri mevduatlarını kabul etmeye başlayacak Bakkt platformu ile bir ilgisi olabileceğini öne sürüyor.

Öte yandan Max Keiser gerçekleştirilen bu işlemle ilgili yaptığı açıklamalarda, “Piyasa yapma ihtiyaçları için envanter oluşturan kurumlar” yorumunu yaptı. Ayrıca Keiser, şu anki piyasa koşullarında kurumsal yatırımcılar için risk/ödül oranının mükemmel olduğunu dile getirdi.

Bu kurumlar her ne kadar kendilerine para gönderebiliyor olsa da işlem ücretini en yüksek orandan ödemiş gibi görünüyor. Byte başına ödenen ücret 480 Satoshi yani yaklaşık olarak 700 dolar civarındaydı.

Bilindiği gibi Bitcoin işlem ücretleri, işlemin ne kadar hızlı gerçekleşmesini istediğiniz ve bu doğrultuda madencilere ödediğiniz ücrete bağlı olarak değişiyor. Birçok cüzdan manuel ücret ayarına izin verir. Ne kadar fazla para ödenirse, kullanıcının işlem onayı için beklemesi gereken blok sayısı o kadar az olur.

Mevcut şartlarda bir sonraki bloğa dahil olan bir işlemin gerçekleşme süresi 10 dakika kadar sürer… Bu da byte başına 23 Satoshi demektir. Ancak bu işlemi gerçekleştiren kişi 20 kat fazla ücret ödemiş görünüyor. Aslında işlem yalnızca 35 dolara yapılabilirdi.

Düşük Ücretler

Kripto para birimlerinin son aylarda yükselmesine rağmen işlem ücretleri düşük kalmaya devam etti. 2017 yılında fiyatlar artmaya başladığında işlem ücretlerinde de ciddi artışlar yaşanmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Amazon Ormanları İçin Kripto Para Bağış Kampanyası Başlatıldı!

Sonrakini Oku

”Bitcoin 2028 Yılına Kadar 100.000 Doları Bulacak”

Bir Cevap Yazın