1 Milyar Dolar Bağışlayacağım! Dev Kripto Para Borsasının Sahibi Açıkladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birinin sahibi, 1 milyar dolar bağışlayacağını açıkladı. Her şey ABD seçimleri için 1 milyar dolarlık bağış hedefi koyan SBF, tek bir seçimde şimdiye kadarki en büyük bağışı yapmayı planlıyor. Peki ama neden bu bağışı yapacak?

1 Milyar Dolar Bağışlayacağım

Kripto para borsası FTX‘in 30 yaşındaki kurucusu Bankman-Fried, Salı günü yayınlanan bir podcast röportajında, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “100 milyon doların” üzerinde bir bağış yapacağını ve 1 milyar doların mümkün olduğunu açıkladı. Servetinin 20 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen ve şimdiden çeşitli amaçlara 200 milyon dolardan fazlasını bağışladığını söyleyen Bankman-Fried, siyasi planlarının hâlâ değişmekte olduğu ve manzaranın nasıl göründüğüne bağlı olacağı konusunda uyarıyor.

“100 milyon doların üzerinde tahmin ediyorum. Bundan daha ne kadar fazla olabileceğine gelirsek, bilmiyorum. Gerçekten ne olduğuna bağlı. 1 milyar dolar iyi bir tavan”.

Open Secrets’a göre, herhangi bir seçim döngüsünde herhangi bir bireyin harcadığı en yüksek para, Cumhuriyetçi kumarhane kralı Sheldon Adelson ve eşi Miriam tarafından 2020’de 218 milyon dolardı. Adelsonlar, son üç seçimde her biri 75 ila 150 milyon dolar harcayan Demokrat milyarderler Michael Bloomberg ve Tom Steyer ile (kendi başkanlık kampanyalarına harcadıkları para hariç) son yıllarda ülkenin en büyük bağışçıları olmak için yarıştı.

Neden Bağış Yapıyor?

Eleştirmenler, Bankman-Fried’in siyasete artan katılımının ardındaki nedenleri sorgulayarak, kripto endüstrisinin Washington’daki lobi faaliyetlerini hızlandırdığını, çünkü yasa koyucuların ve düzenleyicilerin, muhtemelen daha fazla serveti yok eden büyük ölçüde düzenlenmemiş endüstriye yeni kurallar uygulamaya çalıştığını belirtti.

Kripto para topluluğunun siyasi kararlara etkisini daha fazla göreceğimiz günler yakın. Bitcoin’in PoS algoritması sebebiyle çevreye zarar verdiğini söyleyen Avrupa Birliği düzenlemesi yoğun baskı karşılığında revize edildi. Birçok ülkede vatandaşların tepkisiyle katı kripto para düzenlemelerinden geri adım atılıyor. Güney Kore’deki son seçimleri kripto para kurallarını gevşeteceğini açıklayan siyasiler önde bitirdi. Amerika’da yapılacak bir sonraki seçimlerde kripto para yanlısı daha fazla zenginin kendi taraflarında olan siyasilere destek vermesi bekleniyor.

Ayrıca başta Coinbase olmak üzere çok sayıda kripto para şirketi ülkedeki kripto yanlısı lobicilik faaliyetlerine milyonlarca dolar harcıyor. Anlaşılan o ki, alışılagelmiş seçim vaatlerinin ötesinde siyasilerin kripto paraları odağa alan özgürlükçü vaatler bulması gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Davos Zirvesi: Harvardlı Profesörden Kritik ”Dijital Dolar” Mesajı Geldi!

Sonrakini Oku

İkinci El Salvador’dan Önemli Kripto Para Adımı!

Bir Cevap Yazın